Metal matrisli kompozitlerin karakterizasyonu ve işlenebilirliğinin incelenmesi
Investigation of the characterization and workability of metal matrix composites
  1. Tez No: 731283
  2. Yazar: RIDVAN KELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte özellikleri daha yüksek olan malzemelere duyulan ihtiyaç artmıştır. Malzemenin temel yapısını oluşturan kısmın takviye ile kuvvetlendirilmesi ile daha ideal bir yapı oluşturulabilir. Bu yöntem, ihtiyacı karşılamak için kullanılan çözüm yöntemlerinden biridir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak gün geçtikçe bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar hızla artarak beraberinde yeni gelişmeleri de ortaya çıkarmaktadır. Toz metalurjisi, kompozit malzeme üretiminde; metal kaybının az olması, ek işlem gerektirmemesi, düşük maliyetli olması, yüksek üretim hızları gibi avantajlarından dolayı tercih edilen üretim yöntemlerinden biridir. Bu tez çalışmasında, toz metalurjisi ile Fe esaslı kompozit parçalar üretilip karakterize edilmiştir. Tozlara sıcak izostatik pres uygulanarak parçalar üretilmiştir. Azot atmosferinde 1120 °C'de presleme işlemi yapılmıştır. İmal edilen parçalar; yoğunluk, sertlik, yüzey pürüzlülük ölçümleri ve mikroyapı incelemelerine tabi tutulmuştur. Sinter Metal İmalat San. A.Ş. firmasında soğuk presleme ve sinterleme işlemleri ile üretilmiş olan numune ile kıyaslamalar yapılmıştır. Sinter Metal İmalat San. A.Ş. firmasında üretilen numune ve üretilen parçaların karakterizasyonları ve işlenebilirlikleri incelenip sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the need for materials with higher properties has increased. A more idael structure can be created by reinforcing the part that constitutes the basic structure of the material with reinforcement. This method is one of the solution methods used to meet the need. Parallel to the development of technology, studies on this subject are increasing day by day, and new developments are also revealed. Powder metallurgy, composite material production; it is one of the preferred production methods due to its advantages such as low metal loss, no additional processing, low cost and high production speeds. İn this thesis, Fe based composite parts were produced and characterized by powder metallurgy. Parts were produced by applying a hot isostatic press to the powders. Pressing was carried out at 1120 °C in a nitrojen atmosphere. Manufactured parts; density, hardness, surface roughness measurements and microstructure examinations were made. Sinter Metal Manufacturing Industry. Inc. Comparisons were made with the sample produced by cold pressing and sintering processes. Sinter Metal İmalat San. A.Ş. the characterization and machinability of the samples and parts produced in the company were examined and the results were discussed.