Burkitt lenfoma'lı hastaların tümör dokusunda tümör aktive edici makrofaj (tumor associated macrophages-tam) (CD68 ve CD163) oranının belirlenmesi, bunun prognoz ve periferik kan absolü monosit sayısı (AMS) ile ilişkisinin değerlendirilmesi, tanı anı ve remisyon durumundaki periferik kan absolü monosit sayısı, absolü lenfosit sayısı, lenfosit monosit oranının prognoz ve sağkalım üzerine etkisinin incelenmesi
Determination of tumor-associated macrophages (TAM) (CD68 and CD163) ratio in tumor tissues of burkitt lymphoma patients,investigation of the effect of peripheral blood absolute monocyte count, absolute lymphocyte count, lymphocyte monocyte ratio on prognosis and survival in diagnosis and remission status
- Tez No: 731295
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kanser gelişiminde ve ilerlemesinde tümör mikroçevresi ve tümör ilişkili makrofajlar önemli rol oynamaktadrır. Literatürde lenfosit monosit oranı ve tümör ilişkili makrofaj varlığının prognoza olan etkileri bazı kanserlerde araştırılmıştır. Ancak çocuk Burkitt lenfomalarında bu konuda yapılmış çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamızda 2009-2021 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bölümü'nde takip ve tedavi edilen Burkitt lenfoma tanılı 61 hastanın kilinik özellikleri, tedavi sonuçları ve tanı anındaki absolü monosit sayısı, monosit yüzdesi, absolü lenfosit sayısı, lenfosit monosit oranı, tümör dokusunda immünohistokimyasal yöntemle belirlenen CD68 ve CD163 boyanma oranlarının tedavi yanıtı, yaşam hızları ve prognoz üzerine etkisinin prospektik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubumuzun ortalama tanı yaşı 8,81 ± 4.28 yıl, E/K oranı 4,54 bulundu. Hastaların %70,4'ü ileri hastalık evresine sahipti, 16'sında (%26,2) kemik iliği, 11'inde (%18) SSS tutulumu vardı. Çalışmaya dahil edilen hastalarımızda 27'sine (%44,2) FAB LMB 89, 34'üne (%55,8) NHL BFM 95 kemoterapi protokolü uygulandı. Takipte 61 hastanın sekizinde (%13,1) ortanca beş ay sonra relaps gelişti. Relaps saptanan hastalar rituksimab+ICE protokolü ile tedavi edildi. Hastaların ortalama takip süresi 69,8±63,3 aydı. Hastaların beş yıllık GYH'si %84,4±%4,8, OYH'si %78,1±5,4 idi. Hastaların tanı anındaki AMS, MY, ALS ve LDH değerleri tedavi kesim anına göre yüksekken, LMO değeri tedavi kesim anına göre düşüktü (p%25 olacak şekilde gruplandırıldı. CD68 boyanma oranı %5-25 olan relaps daha fazlaydı (%3,3 vs %36,4) (p=0,004). CD163 boyanma oranı > %25 arasında olan hastalarda ise SSS tutulumu daha sık bulundu (%12,5 vs %38,9) (p=0,047). Hastaların tümör dokusunda CD68 ve CD163 boyanma oranlarına göre GYH ve OYH'leri arasında fark bulunmadı. Düşük LMO'ya sahip hastaların CD68 boyanma oranı
Özet (Çeviri)
Tumor microenvironment and tumor-associated macrophages play an important role in cancer development and progression. In the literature, the effects of lymphocyte-monocyte ratio and the presence of tumor-associated macrophages on prognosis have been investigated in some cancers. However, there is no study conducted on this subject in pediatric Burkitt lymphomas. In our study, 61 patients with Burkitt lymphoma who were followed up and treated at Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Hematology and Oncology between 2009 and 2021 were evaluated. It was aimed to prospectively investigate the effects of clinical features, treatment results, absolute monocyte count at the time of diagnosis, monocyte percentage, absolute lymphocyte count, lymphocyte monocyte ratio, CD68 and CD163 staining rates in tumor tissue on survival rates and prognosis. The mean age at diagnosis in our study group was 8.81 ± 4.28 years, and the M/F ratio was 4.54. Of the patients, 70.4% had advanced disease, 16 (26.2%) had bone marrow involvement, 11 (18%) had CNS involvement. Of our patients included in the study, 27 (44.2%) FAB LMB 89 and 34 (55.8%) NHL BFM 95 chemotherapy protocol were applied. Eight of 61 patients (13.1%) relapsed after a median of five months during follow-up. Relapsed patients were treated with the rituximab+ICE protocol. The mean follow-up period of the patients was 69.8±63.3 months. Five-year overall survival (OS) of the patients was 84.4%±4.8%, and event free survival (EFS) was 78.1±5.4%. While the absolute monocytes count (AMC), monocytes percentage (MP), absolute lymphocyte count (ALC) and lactate dehydrogenase (LDH) values of the patients at the time of diagnosis were higher than at the time of cessation of treatment, the lymphocyte monocytes ratio (LMR) value was lower than at the time of cessation of treatment (p25% according to CD68 and CD163 staining rates in tumor tissue. Relapse was more common in patients with CD68 staining rate of 5-25% (3.3% vs 36.4%) (p=0.004). CNS involvement was found more frequently in patients with CD163 staining rate >25% (12.5% vs 38.9%) (p=0.047). According to the CD68 and CD163 staining rates in the tumor tissue of the patients, no difference was found between OS and EFS. Patients with low LMR had a CD68 staining rate of