Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) döneminde Türkiye'nin Türk Cumhuriyetleri ile ilişkileri: Makroperspektifte
Turkey's relationships with Turkish Republics during the governance of Justice and Development Party (JDP): From the macroperspective
- Tez No: 731296
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CANTÜRK CANER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türk Cumhuriyetleri bağımsızlık kazandıkları dönem itibari ile Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde olmuşlardır. Adalet Ve Kalkınma Partisinin iktidara gelmesi sonrası Türk Dış politikası yeni bir biçimde şekillendirilmeye çalışılmıştır. Bu anlamda tez çalışmam Türkiye'nin Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerinin analizini yaparak, AK Parti dönemindeki ilişkilerin gerçek boyutunu tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada 2000'li yıllarda Türkiye'nin Türk Cumhuriyetlerine yönelik dış politikalarının temel özellikleri incelenecek, Türkiye ile Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler özellikle AK Parti Hükümetleri dönemi esas alınarak değerlendirilmektedir. Diğer taraftan Türkiye enerji merkezi olarak Türk Cumhuriyetleri ile ortak enerji projeleri gerçekleştirmiştir. Bu projeler hem Türkiye'nin enerji talebinin karşılanmasında, hem Türk Cumhuriyetlerinin enerji satışını hızlandırmakta, hem de ülkeler arasındaki stratejik birliğin arttırılmasında etkin olmaktadır. Çalışmada Türk Cumhuriyetleri arasında gerçekleştirilen ortak enerji projelerinin ülkesel ve bölgesel ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turkic Republics have been in close relations with Turkey since the period they gained independence. After the Justice and Development Party came to power, Turkish foreign policy was tried to be shaped in a new way. In this sense, my thesis study aims to determine the real dimension of the relations in the AK Party period by analyzing Turkey's relations with the Turkic Republics. In the study, the main features of Turkey's foreign policies towards the Turkic Republics in the 2000s will be examined, and the political and economic relations between Turkey and Azerbaijan, Kazakhstan, Turkmenistan, Uzbekistan and Kyrgyzstan are evaluated especially on the basis of the AK Party Governments. On the other hand, Turkey, as an energy center, has realized joint energy projects with the Turkic Republics. These projects are effective in satisfy Turkey's energy demand, accelerating the energy sales of the Turkic Republics, and increasing the strategic union between countries. In the study, national and regional joint energy projects carried out between the Turkic Republics are discussed.