Örgüt kültürünün örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın aracı rolü: Bir tekstil firması örneği
The instrumental role of organizational commitment in the impact of organizational culture on organizational citizenship behavior: A textile firm example
  1. Tez No: 731306
  2. Yazar: UĞUR AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN HAŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Örgüt Kültürü, Örgütsel Vatandaşlık Davranışı ve Örgütsel Bağlılık ilişkilerinin incelenmesi ve Örgüt Kültürünün Örgütsel Vatandaşlık Davranışına olan etkisinde Örgütsel Bağlılığın aracı rolünün olup olmadığının bulgulaması ve açıklanması araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu çerçevede araştırma; Gaziantep İli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 3 vardiyalı 24 saat esaslı Tekstil sektöründe hizmet veren aynı şahıslara ait iki fabrikada yapılmıştır. Fabrikalar birbirinin devamı niteliğindedir. Anket uygulaması 2021 yılı AğustosEylül-Ekim aylarında elde edilmiştir. Araştırma evrenini 284 çalışan oluşturmaktadır. Anket çalışması birebir yapıldığından katılmak istemeyen kişiler çıkarıldığında toplamda 246 çalışana anket yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi 246 kişiden oluşmakta ve %5 anlamlılık düzeyinde analizi sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları incelendiğinde Örgüt Kültürünün Örgütsel Vatandaşlık Davranışını istatistiksel olarak anlamlı, Örgüt Kültürünün Örgütsel Bağlılığı istatistiksel olarak anlamlı, Örgütsel Bağlılığın Örgütsel Vatandaşlık Davranışını istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkilediği görülmektedir. Ayrıca Örgüt Kültürünün Örgütsel Vatandaşlık Davranışı ilişkisinde Örgütsel Bağlılığın kısmi aracı etkisinin olduğu bulgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relations of Organizational Culture, Organizational Citizenship Behavior and Organizational Commitment and to find out and explain whether Organizational Commitment has a mediating role in the effect of Organizational Culture on Organizational Citizenship Behavior. In this context, research; It was made in two factories belonging to the same individuals, serving in the 3-shift, 24-hour-based textile sector in Gaziantep Province Organized Industrial Zone. Factories are a continuation of each other. The survey application was obtained in August-September-October 2021. The population of the research consists of 284 employees. Since the survey was conducted one-onone, a total of 246 employees were surveyed when those who did not want to participate were excluded. The sample of the study consisted of 246 people and the results of the analysis were evaluated at the 5% significance level. When the findings of the research are examined, it is seen that Organizational Culture has a statistically significant effect on Organizational Citizenship Behavior, Organizational Culture has a statistically significant effect on Organizational Commitment, and Organizational Commitment has a statistically significant effect on Organizational Citizenship Behavior. In addition, it was found that Organizational Commitment has a partial mediator effect on the relationship between Organizational Culture and Organizational Citizenship Behavior.