Romanlar ve Antalya-Zeytinköy romanlarının toplumsal bütünleşmeleri
Romans and the social integration of Antalya-Zeytinköy romans
- Tez No: 73132
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Çingeneler hem dünyanın hem de Türkiye'nin hemen her bölgesinde yaşamaktadırlar. Farklı hayat tarzları ve farklı davranış kalıplan ile Türk toplumsal hayatının bir gerçeği olan bu insanlar yine diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de çok az sayıda sosyolojik veya antropolojik akademik çalışmaya konu olmuşlardır. Özellikle ülkemizde bu konuda ciddi bir eksiklik göze çarpmaktadır. Bu çalışmada Antalya Zeytinköy çingenelerinin aile hayadan, dini inançian ve toplumsal bütünleşme konusunda ortaya koyduklan tutum ve davranışlan inceleyerek bu alanda Türkiye'deki çingeneler hakkında genel bir kanaatin oluşmasına katkıda bulunmak istedik. Çalışmada çingeneler hakkında geniş tarihi bilgilerin verildiği bölümlerde ortaya açık bir durum çıkmaktadır: Avrupa'nın hemen her ülkesinde (İngiltere, İspanya, Fransa, Almanya vs.,) belli dönemlerde soykırıma maruz kalan çingeneler, Türk tarihinin hiç bir döneminde böylesi bir hasımlığın muhatabı olmamışlardır. Çalışmamızın kanaatimizce en çarpıcı sonucu, toplumsal bütünleşme konusunda karşılaşılan zorluklarda, çingenelerin hayat tarzlarının yanında, çingene olmayanların çingeneler hakkındaki olumsuz görüşlerinin de rol oynadığıdır. Ancak, görünen o ki bu insanların yerleşik hayata geçmeleri ile birlikte bu bütünleşme süreci çok daha hızlı bir gelişme gösterecektir. Çalışmamızın sonucunda ortaya çıkan bir başka gerçekte, Türkiye çingenelerinin sosyologlara sağlayacaklan malzemeler açısından çok büyük zenginliklere sahip olduklarıdır. Ancak bu zenginliğe rağmen, hem mahalli ölçekte hem de Türkiye genelinde bu insanlar hakkında yapılmış çalışmalar çok eksik ve yetersizdirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gypsies are living almost in every regions of the world as well as in Türkiye. With their different life styles and different behavioral forms they are the reality of Turkish social life, although, as in other countries, in our country these people have been the subject of only a few number of sociological and anthropologic studies. Particularly in our country lack of such studies is remarkable. -?..-.. In this study, we have attempted to examine the family life, religious believes and the perception of social integration of Antalya Zeytinköy gypsies so that to contribute to a general understanding of the gypsies in Türkiye. An obvious outcome of the parts of this study which provide historical information about gypsies is that although in every European countries (such as England, Spain, France, Germany) these people have been subject of genocide in certain periods of history there is no such incidents of atrocity towards them in Turkish history. In our view, one of the most striking outcomes of this study is that together with gypsies' life styles, non-gypsies' negative opinions about these people have been playing an important role in making social integration more difficult. However, it seems that as these people have been given up their nomadic lives and settling down in towns, the process of their social integration will get accelerated. Another truth we discovered after this study is that the gypsies of Türkiye are rich in terms of materials that they could provide for sociologists. However, despite these rich materials, both country-wide and local studies about these people are improper and inadequate.