(𝐴𝑋𝐵,𝐶𝑋𝐷)=(𝐸,𝐹) şeklindeki split kuaterniyon matris denklemlerinin çözümleri üzerine
On the solutions of split quaternion matrix equations of the form (𝐴𝑋𝐵,𝐶𝑋𝐷)=(𝐸,𝐹)
  1. Tez No: 731348
  2. Yazar: FATİH METİN AYKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, split kuaterniyon matris denklemleri ele alınmıştır. Tez; altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde split kuaterniyon matrisleri ve matris denklemlerine dair yapılmış çalışmaları içeren literatür özetine yer verilmiştir. İkinci bölümde split kuaterniyonların cebirsel yapısı ve temel özellikleri ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde split kuaterniyon matrisleri tanıtılmış ve cebirsel özellikleri ele alınmıştır. Bu bölümde split kuaterniyon matrislerinin cebirsel yapısına ilişkin bazı yeni sonuçlar da elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, (Ni ve ark.,2019) çalışmasında ifade edilen split kuaterniyonların 2×2 reel matris temsili yardımıyla, split kuaterniyon matrisleri için yeni bir reel blok matris temsili tanıtılmıştır. Bu yeni temsil yardımıyla Ax=b şeklindeki lineer split kuaterniyon denklem sistemlerinin çözümüne dair yeni sonuçlar ifade edilmiştir. Beşinci bölümde ise, split kauetrniyon matrislerinin sağ reel blok matris temsilleri yardımıyla, (AXB,CXD)=(E,F) şeklinde ifade edilen split kuaterniyon matris denklemlerinin özel olarak η-hermityen çözümlerine dair yapılan incelemeler sunulmuştur. Son bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, split quaternion matrix equations are discussed. Thesis; consists of six sections. In the first section, the literature summary including the studies on split quaternion matrices and matrix equations is given. In the second section, algebraic structure and basic properties of split quaternions are expressed. In the third section, split quaternion matrices are introduced and their algebraic properties are discussed. In this section, some new results regarding the algebraic structure of split quaternion matrices are also obtained. In the fourth section, a new real block matrix representation for split quaternion matrices is introduced with the help of the 2×2 real matrix representation of split quaternions expressed in (Ni et al.,2019). With the help of this new representation, new results regarding the solution of linear split quaternion equation systems in the form of Ax=b are expressed. In the last section, with the help of the right real block matrix representations of the split quaternion matrices, the investigations on the η-hermitian solutions of the split quaternion matrix equations expressed as (AXB,CXD)=(E,F) are presented. In the last section, conclusions and recommendations are given.