Biyomimikri ve modern mimari
Biomimicry and modern architecture
  1. Tez No: 731347
  2. Yazar: BURAK ENDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JÜLİDE ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tarihsel süreç içerisinde insanların sosyal bir varlık olmasından kaynaklı değişimlerin yaşandığı açıkça görülebilmektedir. Bu anlamda insanların artan ilişki biçimlerine uygun biçimde mekanlar ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise bu mekanların tasarımında doğanın doğrudan kendisinden ilham alınarak yapıların tasarlandığı bir değişime gidilmektedir. Bu anlamda yapılan bu çalışmada doğanın insan yaşamını şekillendirmesinde önemini vurgulayan biyomimikri ile insanların yaşam mekanlarını şekillendiren mimari üzerinden incelemeler yapılmıştır. Özellikle dünyada ve Türkiye'de yapıların biyomimikri unsurlarının neler olduğu ve sürdürülebilirlik açısından uyumlulukları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak mimaride biyomimikrinin henüz hızlı bir süreçte olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the historical process, it can be clearly seen that there have been changes due to the fact that people are social beings. In this sense, spaces have emerged in accordance with the increasing relationship styles of people. Today, in the design of these spaces, a change is made in which buildings are designed by being inspired directly by nature itself. In this sense, in this study, biomimicry, which emphasizes the importance of nature in shaping human life, and architecture that shapes people's living spaces are examined. Especially in the world and in Turkey, the biomimicry elements of buildings and their compatibility in terms of sustainability were evaluated. As a result, it has been concluded that biomimicry in architecture is not in a fast process yet.