Diyabetik retinopati tanısı olan hastaların serum mannoz bağlayan lektin (MBL) düzeylerinin kontrol grubu ile karşılaştırılması
Comparison of serum mannose-binding lectin (MBL) levels of patients with diabetic retinopathy with the control group
- Tez No: 731358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Diyabetik retinopatisi olan hastaların ve diyabet hastalığı olmayan kontrol grubunun serum MBL düzeylerinin karşılaştırılması Gereç-Yöntem: Çalışmamız Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yapılmıştır. Çalışmamıza diyabetik retinopatisi olan 240 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından benzer 240 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan diyabetik retinopatisi olan hastalar, proliferatif diyabetik retinopati (PDRP) grubu ve nonproliferatif diyabetik retinopati (NPDRP) grubu şeklinde 2 alt gruba ayrılmıştır. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Laboratuvarları'nda ELİZA yöntemi ile hasta ve kontrol gruplarının serum MBL düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular: Kontrol grubunun serum MBL düzeyleri ortalaması 256,776 ± 126,979 pg/ml dir. PDRP grubu ve NPDRP grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı sonuç bulunmuştur (sırası ile p=0,000 ve p=0,005). PDRP grubu ile NPDRP grubu arasında da istatistiksel açıdan anlamlı sonuç bulunmuştur (p=0,000). Sonuçlar: Diyabetik retinopatisi olan hastalarının serum MBL düzeyleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı seviyede daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca proliferatif retinopatisi olan hastaların da serum MBL düzeyleri, nonproliferatif retinopatisi olan hastalardan anlamlı seviyede daha yüksek bulunmuştur. Bu artışın retinopatinin şiddeti ile ilişkili olabileceğini ve retinopatinin etiyopatogenezinde rol alabilecek faktör olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of serum MBL levels of patients with diabetic retinopathy and control group without diabetes Materials-Methods: Our study was carried out in Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology. 240 patients with diabetic retinopathy and 240 healthy individuals who were similar in terms of age and gender were included in our study. Patients with diabetic retinopathy included in study were divided into 2 subgroups as proliferative diabetic retinopathy (PDRP) group and nonproliferative diabetic retinopathy (NPDRP) group. Serum MBL levels of patient and control groups were measured with ELISA method in Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine, Department of Medical Biology and Genetics Laboratories. Results: The mean serum MBL levels of control group were 256.776 ± 126.979 pg/ml. A statistically significant result was found when compared with PDRP group and NPDRP group (p=0.000 and p=0.005, respectively). A statistically significant result was also found between PDRP group and NPDRP group (p=0.000). Conclusions: Serum MBL levels of patients with diabetic retinopathy were found to be significantly higher when compared to control group. In addition, patients with proliferative retinopathy had significantly higher serum MBL levels than patients with nonproliferative retinopathy. We think that this increase may be related to severity of retinopathy and may be a factor in etiopathogenesis of retinopathy.