Tiroid malignitelerinde nodülarite durumunun retrospektif analiz sonuçları
Retrospective analysis of thyroid malignancy nodularity status
- Tez No: 731359
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAHADIR ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Ülkemizde endemik bir hastalık olan guatr, tiroid bezinde diffüz veya nodüler yapılar göstererek meydana gelen simetrik veya asimetrik büyümelerinin hepsine verilen addır (1). Bu hastaların en sık ameliyat nedeni malinite şüphesidir (2). 1940'lı yıllarda Cole ve ark. cerrahi uygulanmış guatrlardan multinodüler olanlarda %17, tek nodülü olanlarda %24 oranında kanser rastlandığını bildirmişlerdir (I). Bu tarihten itibaren yapılan çalışmalar sonucunda yaygın kabul edilen klasik görüş tiroiddeki tek, solid, soğuk nodüllerde daha çok kansere rastlandığı şeklindedir. Ancak bilinen ayrı bir gerçek ise tiroid kanserlerinin %90'ını oluşturan (folliküler karsinom dışındaki) olgularda multisentrisitenin %80'ler civarında olduğudur. Aşikar olarak bu iki bilgi çelişkilidir. Benzer çelişkili verilere literatürde sıkça rastlanılmaktadır. Kliniğimizde ameliyat edilen 172 tiroid hastasından elde ettiğimiz ön veriler, %77'sinin multinodüler, %22'sinin tek nodüllü olduğunu ve 69 hastamızda malignite bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca multinodülerlerde %41.7 oranında ve tek nodüllülerde %35.l'inde malignite saptandı. Bizim önsonuçlarıınıza göre tiroid malignitesinin multinodüler hastalarda, tek nodüle göre daha yüksek oranda (%41,7-%35.1) görülmüştür ve bu sonuç klasik bilgilerle çelişmektedir.
Özet (Çeviri)
Goiter, which is an endemic disease in our country, is the name given to all symmetrical or asymmetrical growths that occur by showing diffuse or nodular structures in the thyroid gland (1). The most common reason for surgery in these patients is suspicion of malignancy (2). In the 1940s, Cole et al. reported that cancer was found in 17% of the surgically applied goiters with multinodular and 24% in those with a single nodule (I). As a result of the studies carried out since this date, the classical view, which is widely accepted, is that cancer is more common in single, solid, cold nodules in the thyroid. However, another known fact is that multicentricity is around 80% in cases that make up 90% of thyroid cancers (other than follicular carcinoma). Obviously, these two pieces of information are contradictory. Similar contradictory data are frequently encountered in the literature. Preliminary data from 172 thyroid patients who were operated on in our clinic showed that 77% were multinodular, 22% had a single nodule, and malignancy was found in 69 of our patients. In addition, malignancy was detected in 41.7% of multinodules and 35.1% of single nodules. According to our preliminary results, thyroid malignancy was seen at a higher rate (41.7%-35.1%) in multinodular patients than in a single nodule, and this result contradicts classical data.