Seawater desalination as renewable energy storage for wind energy production
Rüzgar enerjisi için yenilenebilir enerji depolama sistemi olarak deniz suyu arıtma tesisi
- Tez No: 731416
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN EMRE OTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yenilenebilir enerji sistemleri için depolama, her zaman büyük bir sorun olmuştur. Sarıtepe Kampüsü'nde üretilen rüzgar enerjisinin depolama sorunu gidermek için, ters osmoz ile ¸calışan deniz suyu arıtma tesisi kurulması önerildi. Kampüsteki veri toplama sistemleri kullanılarak, enerji analizi yapıldı. Bu analiz sonucunda kısa ve uzun dönem olacak şekilde enerji bütçesi tahminlemeleri yapıldı. Öngörülen enerji bütçesi, arıtma tesisinin çalışma gücünü kampüsteki güç fazlasını kullanarak değiştirebilme adına, sisteme girdi olarak entegre edildi. Sistemin daha uygulanabilir hale gelmesi için, rüzgar türbini ve arıtma tesisine şebeke, batarya ve güneş panelleri gibi yardımcı sistemler eklendi ve donanımsal test durumları oluşturuldu. Sistem için farklı algoritmalar yaratılarak yazılımsal alt durumlar oluşturuldu. Bu durumların birleştirilmesiyle alternatif test durumları elde edildi ve simülasyonlar yapıldı. Bu simülasyonlara göre en iyi sonuç veren durum, rüzgar türbini ve güneş panelleri tarafından üretilen enerjinin yıllık 383 MWh lik kısmını depolayabiliyor ve 4,3 yılda kendini amorti edebiliyor.
Özet (Çeviri)
For renewable energy systems, storage has always been a setback. To handle the storage issue of the wind energy generated in Sarıtepe Campus, a reverse osmosis (RO) seawater desalination system is proposed. Using the power data collection systems in the campus, energy data is analyzed. Based on this analysis, the estimation for short-term and long-term energy budget is conducted. Forecast power is used as an input to the desalination plant to change the operating power of the system based on the surplus power of the campus. To increase the system feasibility, supportive systems including grid connection, battery storage and photovoltaic (PV) panels are combined with the wind energy converter (WEC) and the desalination system. Simulation test cases are designed in terms of hardware. Different algorithms for the test case systems are developed to create subcases in terms of software. By combining hardware and software, alternatives, multiple test cases are formed and simulations are conducted for each case. Based on simulation results, the best performing case stores 383 MWh of energy that was produced by the WEC and PV annually. This system is calculated to have an internal return rate (IRR) of 22% with a payback period of 4.3 years.