Farklı seviyelerde aspir (Carthamus tinctorius L.) küspesi içeren bıldırcın rasyonlarına enzim ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve serum parametrelerine etkisi
The effect of enzyme addition to the quail diets containing different levels of safflower meal (Carthamus tinctorius L.) on performance, egg quality and serum parameters
- Tez No: 731417
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUFADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, farklı seviyelerde (%0, 5, 10 ve 20) aspir tohumu küspesi içeren rasyonlara 0 ve 1000 mg/kg seviyesinde enzim ilavesinin yumurtlayan Japon bıldırcınlarında performans, yumurta kalitesi ve serum parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 8 haftalık yaşta 160 adet dişi Japon bıldırcını (Coturnix coturnix Japonica) kullanılmıştır. Deneme farklı seviyelerde aspir tohumu küspesi içeren rasyonlara enzim ilavesinin oluşturduğu 8 muamele grubunda her birinde 4 adet Japon bıldırcının bulunan5 tekerrür ile 84 gün süreyle yürütülmüştür. Yumurtlayan bıldırcında farklı seviyelerde aspir tohumu küspesi içeren rasyonlara enzim ilavesinin deneme sonu canlı ağırlık, canlı ağırlık değişimi, yumurta verimi ve yemden yararlanma oranı üzerine etkisi önemsiz olmuştur (P>0.05). Yem tüketimi rasyona enzim ilavesinden etkilenmez iken (P>0.05), %20 seviyesinde aspir küspesi içeren grupta yem tüketimi %5 seviyesinde aspir küspesi içeren gruptan önemli seviyede yüksek (P0.05). Yumurta kitlesi ve kabuk kalınlığına rasyon aspir küspesi seviyelerinin etkisi önemli olurken, yumurta kabuk oranına enzim ilavesinin etkisi önemli olmuştur (P0.05). Deneme sonuçlarına göre yumurtlayan bıldırcın rasyonlarında enzim ilavesine gerek olmadan %20 seviyesinde aspir küspesi kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of 0 and 1000 mg/kg enzyme supplementation in diets containing different levels (0, 5, 10, or 20 %) of safflower seed meal on performance, egg quality, and serum parameters in laying Japanese quails. A total of 160 female Japanese quails (Coturnix coturnix Japonica) at 8 weeks of age were used in the study. The experiment was carried out for 84 days with 5 subgroups containing of 4 Japanese quails in 8 treatment groups formed by the addition of enzyme to diets containing different levels of safflower seed meal. In the experiment, effect of enzyme supplementation to laying quail diets containing different levels of safflower seed meal on body weight, body weight change, egg production, and feed conversion ratio did not statistically significant. While feed intake did not affected by the addition of enzyme to the diet(P>0.05), this parameter in the group containing 20% safflower seed meal was significantly higher (P0.05). While the effect of dietary safflower meal levels on egg mass and eggshell thickness was significant, the eggshell ratio, on the other, hand, was significantly affected by the addition of enzyme to diet (P0.05). Among the yolk color parameters, a* and b* values did not significantly affected by the treatments, and also a considerably decrease was observed in the L* value with the addition of enzyme to the diet (P0.05). According to the results of research, it can be said that 20% safflower seed meal could be used in laying quail diets without the required for enzyme addition.