The prefixes in urban Arabic dialect in Gaza: A morphological study
Gazze'de kentsel Arap lehçesindeki önekler: Morfolojik bir çalışma
- Tez No: 731415
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEİNAB IBRAHİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: American University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beşeri ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gazze şehirlerinin şehir ağızlarında kullanılan ve zaman kipinin belirlenmesinde kusurlu fiillere eklenen önekleri incelemektir: şimdiki zaman, şimdiki zaman, şimdiki zaman, gelecek ve koşul cümleleri. Diğer bir amaç ise, Gazze şehirlerinin şehir lehçesinde kullanılan bu öneklerin çeşitlerini ortaya çıkarmaktır. Son olarak bu morfolojik açıdan Gazze şehir ağzının ait olduğu Arap ağız grubu da bu çalışmada incelenmiştir. Bu çalışmada nicel bir araştırma metodolojisi kullanılmıştır. Nicel araştırma verileri Gazze Şeridi'nden yayın yapan El Aksa Radyo İstasyonu'ndan toplanmıştır. Kaydedilen toplam saat 19 saattir; veriler, izleyici katılımına bağlı olarak yapılan telefon programlarından, stüdyodaki misafirlerden ve radyo muhabirlerinin Gazze'deki insanlarla yaptığı röportajlardan toplanmaktadır. Analiz edilen toplanan verilerin sonuçları, /b-/ önekinin ve çeşitlerinin, şehirli Gazan konuşmacıları tarafından şimdiki basit, ilerici; ayrıca, /h-/ öneki de gelecek için kullanılır. Ayrıca, /b-/ ön eki koşul cümlesinin iki bölümünde yer alır. Buna ek olarak, sonuçlar /b-/ ön ekinin çeşitlerinin /b-/, /ba-/, /bi-/ olduğunu ve üç çeşidin Gazze'nin şehir lehçesinde göründüğünü ortaya koymuştur. Sonuçlar, Gazze'nin şehir lehçesinin - (i) harfi olmadan /b-/ ön ekinin kullanılmasıyla ilgili olarak- Levanten ülkelerinin lehçelerine, Gazze'nin şehir lehçesinin ise Mısır lehçesine ait olduğunu göstermiştir. Levanten ülkelerinin lehçelerinde olduğu gibi /b-/ ön ekini birinci çoğul zamirle /m-/ şeklinde değiştirmez. Ayrıca, gelecek için her iki /b-/ ve /h-/ ön ekinin kullanılması, Gazze'nin şehir lehçesinin hem Levanten hem de Mısır lehçe grubuna ait olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the prefixes that are used in the urban dialect of Gaza cities and are attached to the imperfect verbs to identify the tense: present simple, present continuous, future, and conditional sentences. Another aim is to figure out the varieties of these prefixes that are used in the urban dialect of Gaza cities. Finally, concerning this morphological aspect, which Arabic dialect group that the urban dialect of Gaza belongs to, is examined as well in this study. A quantitative research methodology is utilized in this study. The quantitative research data was gathered from Al-Aqsa Radio Station, broadcasted from Gaza Strip. The total hours recorded are 19 hours; the data is collected from programs that depend on audience participation via the telephone, guests in the studio, and radio correspondentsâ interviews with people in Gaza. The results of the analyzed collected data revealed that the prefix /b-/ and its varieties are used by urban Gazan speakers to produce present simple, progressive; furthermore, the prefix /h-/ is also used for the future. Moreover, the prefix /b-/ appears in the two parts of the conditional sentence. In addition to that the results revealed that the varieties of the prefix /b-/ are /b-/, /ba-/, /bi-/, and that the three varieties appear in the urban dialect of Gaza. The results indicated that the urban dialect of Gaza belongs- concerning the using the prefix /b-/ without the vowel (i)- to the dialects of Levantine countries, while the urban dialect of Gaza belongs to the Egyptian dialect in the aspect that it does not change the prefix /b-/ into /m-/ with the first pronoun plural as the dialects of Levantine countries do. Moreover, the use of both prefixes /b-/ and /h-/ for the future indicated that the urban dialect of Gaza belongs to both dialect group Levantine and Egyptian