Design and computer simulation on multi-effect evaporation seawater desalination system using hybrid renewable energy sources in Turkey
Türkiye?de hibrit yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımıyla çok kademeli buharlaştırma deniz suyunu tuzundan arındırma sistemi üzerine tasarım ve bilgisayar simülasyonu
- Tez No: 238869
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİT SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de hibrit yenilenebilir enerji kaynaklarının (güneş ve rüzgâr) kullanımıyla Çok Kademeli Buharlaştırma İleri-Beslemeli (ÇKB-İB) deniz suyunu tuzundan arındırma sistemi üzerine tasarım ve bilgisayar simülasyonunu kapsamaktadır. Çok Kademeli Buharlaştırma deniz suyunu tuzundan arındırma sistemi üzerine 18 istasyon'da fizibilite ve uygulanabilirlik çalışması olarak görev yapacaktır. Bu çalışmayı gerçekleştirecek bir simülasyon programı Visual Basic programlama diliyle meydana getirilmiştir. Daha güvenilir ve gerçekçi simülasyon sonuçları elde edebilmek için, 18 istasyon'da (1997 den 2007)'ye kadar ölçülen saatlik yatay yüzeye düşen güneş ışınım değerleri, dış ortam sıcaklıkları, rüzgâr hızları ve deniz suyu sıcaklıkları Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınmıştır. ÇKB-İB deniz suyunu tuzundan arındırma sistemi, düz plakalı kolektör ve rüzgâr türbininin matematik modelleri oluşturulmuştur. Sistem modeli temel termodinamik kanunları, süreklilik denklemleri, ısı transfer denklemleri ve termodinamik ilişkileri içermektedir. Bir sistem tasarımı yapıldı ve alt-sistemleri arasında ara-bağlantıyı sağlayacak tasarım kıstasları geliştirildi. Geliştirilen matematik modellerinin simülasyon sonuçları literatür ile kıyaslanıp, tatmin edici sonuçlar alınmıştır. Öte yandan, istasyonların fizibilite kıyaslamaları yenilebilir enerji potansiyelleri açısından yapılmıştır. 18 istasyon arasında, Mersin ve Çanakkale en yüksek güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi potansiyeline sırasıyla sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
The present work outlines the design and computer simulation on Multi-Effect Evaporation Forward-Feed (MEE-FF) seawater desalination system using hybrid Renewable Energy Sources (solar and wind) in Turkey. It will serve as a feasibility and applicability study on Multi-Effect Evaporation seawater desalination system in 18 stations. A simulation program was built in Visual Basic programming language in order to perform this study. Hourly values of solar radiation flux on horizontal surface, ambient temperatures, wind velocities and seawater temperatures which have been measured for ten years (1997 to 2007) used for 18 stations, have taken from the Turkish State Meteorological Service to obtain more reliable and realistic simulation results. Mathematical modelings of MEE-FF seawater desalination system, flat-plate collector and wind turbine were made. The system model includes the basic thermodynamics laws, continuity equations, heat transfer equations and the thermodynamics relations. A system was designed and the design criteria for all sub-systems were developed for providing the interconnections among these sub-systems. Simulation results of the developed mathematical models were compared with literature and yielded satisfactory results. On the other hand, the feasibility comparisons of the stations were made from the point of renewable energy potential. Mersin and Çanakkale had the highest solar energy and wind energy potential, respectively among 18 stations.