Deri sektöründe uyuşturucu kullanımı
Using the drug in leather sector
  1. Tez No: 73142
  2. Yazar: MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Uygarlığımızın getirdiği önemli bir sosyal problem de uyuşturucu madde bağımlılığıdır. Toplumsal ve ekonomik yaşama düzenindeki hızlı değişmeler, çoğu kez uyuşturucu madde kullananların sayısının artmasına sebep olmaktadır. Teknolojiyi üretmesinin yanı sıra, ürettiği teknolojinin etkisi altında kalan insan, günlük hayatın ayrıntıları içinde bunalmakta, ezilmekte ve bundan kurtulmanın yollarını aramak tadır. O, uyuşturucu kullanmakla bir ölçüde kendini rahatlatacak, mutlu edebilecek ve içinde yaşadığı hayatın sıkıntılarını unutabileceğim zannetmektedir. Günümüzde büyük bir hızla ilerleyen ve gelişen ilaç sanayiinin piyasaya sürdüğü bağımlılık türü ilaçların, dünyada etkin bir kontrolü mümkün görülmediği gibi haşhaş ve hint keneviri gibi uyuşturucu madde elde edilen bir takım bitkilerin tarımını ortadan kaldırmak da mümkün görülmemektedir. Bunlara ek olarak, bazı sanayi kollarında uyuşturucu ve uçucu madde kullanımının yaygın olması da bir anlamda çalışma hayatım olumsuz yönde etkileyen faktörler olarak kabul edilmektedir. Bu tezde ayakkabı, terlik ve deri konfeksiyonu sektöründe kullanılan uçucu madde ve alkol bağımlılığı ile bunun sebepleri üzerinde durulmaktadır. Şimdiye kadar bu sahada akademik düzeyde böyle bir araştırma ve inceleme yapılmamıştır. Böylece bu çalışma ile, fert ve toplum düzeyinde sosyolojik önemli bir problem olan uyuşturucu sorununa“deri sektörü”nde de değinilmiş olmaktadır. 3 bölümden meydana gelen tezin ilk bölümünde, uyuşturucu maddeler hakkında genel bilgilere yer verilirken; ikinci bölümde deri sektöründe uyuşturucu alt kültürü incelenmiş ve son bölümde de uçucu madde bağımlılığına ait hususlar üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, Deri Sektöründe Uyuşturucu Kullanımı adı ile hazırlanan bu tezde uçucu madde bağımlılığına genel anlamda rastlanmamıştır. Ayakkabı, terlik sektöründe çalışma ortamı ve eğitim seviyesi düşüklüklerinden kaynaklanan yüksek düzeyde alkol kullanımı görülmüştür. Uyuşturucu olarak düşük oranda esrara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The narcotic drug dependence is an important social promlem in our civilization. Becanse of social and economical life changes very quicly, narcotic drug using is remaining over. People product very kind of technological materials, effects people as negative. For example, people feel themselves depressed and crushed. They want to escape this problems. Some of them try to use narcotic drug to ferget the social promlems in their life. Medicine sector which development very quichy put on the market new narcotic drug pills everyday. At the same time, poppyand hemp products is rising in the world. It seems impossible to control this. In this study, we interest the people who use narcotic drug in the leather sector. It is accepted that narcotic drug is used commanly in this sector. This problem effects work and daily life negative. In this thesis, the factors of using narcotic drug in the leather sector espacially shoes and steppers porducts was study. Why a lot of worker in this sector use narcotic drug? There is any study about this matter in the academic level. This is the first study about“Narcotic Drug Using In The Leather Sector”. It is an important sociologic study which interest individmal and social problems. Cansequently, dependence of narcotic drug is very common in the leather sector especially shoes and slippers product. The most important couse is working conditions and to be uneducated. In this research, hashish using was fixed low level. VI