Deri çanta sektöründe tasarım eğitiminin yeri ve önemi
The role and importance of design training in leather bag sector
- Tez No: 336092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı, deri çanta sektöründe tasarım eğitiminin yeri ve öneminibelirlemekle birlikte firma yetkilileri ve tasarımcıların görüşleri arasında anlamlı fark olup olmadığını incelemektir.Araştırmayı, İstanbul il piyasalarında bulunan deri çanta sektörü oluşturmaktadır. Araştırmaya 2011 yılında başlanmıştır. Beş bölümden oluşan araştırmanın ilk bölümünde, Giriş, ikinci bölümde Kuramsal Temeller ve İlgili Araştırmalar, üçüncü bölümde Yöntem, dördüncü bölümde Bulgular Ve Tartışmaya, beşinci bölümde ise Sonuç Ve Öneriler yer almaktadır. Kuramsal temeller bölümünde; tasarım, tasarım eğitimi ve çanta tasarımcısının bilmesi gereken konular hakkında genel bilgilere yer verilmiştir.Araştırma var olan durumu ortaya koymaya yönelik tarama modelinde bir betimleme araştırmasıdır. Firmalar arsından rastgele seçilen bir atölyede üretilmekte olan bir çantanın analizi yapılmıştır. Ekte sunulan 34 adet anket sorusundan oluşan anket formu bizzat araştırmacı tarafından incelemeye alınan 50 firma yetkilisine ve 50 firma tasarımcısına uygulanmıştır. Firma sahiplerinin ve tasarımcılarının eğitim durumlarına, iş yeri üretim bilgilerine ilişkin, araştırma-geliştirme metodlarına ilişkin ,tasarımcı istihdamına ilişkin ve tasarım eğitimine ilişkin konularda bilgiler edinilmiştir ve firma yetkilileri ile tasarımcıların görüşleri arasında anlamlı bir far olup olmadığı durumuna bakılmıştır.Yapılan araştırmalar sonucunda deri çanta sektöründe firma yetkililerinin meslekleriyle ilgili eğitim almaya önem vermedikleri, ancak tasarımcıların daha fazla önem verdiği görülmektedir. Çanta firmalarının yakın zamana kadar çok az tasarımcı çalıştırdıkları belirlenmiştir. Deri çanta üretimi yapan firmaların tasarım departmanlarının son 15 yıldır faaliyet gösterdiği belirlenmiştir.Tasarımcıların aldıkları eğitim doğrultusunda edindikleri teorik bilgileri pratiğe dönüştürmeye imkân sağlama konusunda firmaların yetersiz olduğu belirlenmiştir.Firma tasarımcıları, çanta tasarımı eğitimi almış tasarımcıların yeterli teknik bilgiye sahip olduğu görüşündeyken, firma yetkililerinin bu görüşe katılmadığı belirlenmiştir. Bu bulgular ışığında çanta tasarım eğitimine yönelik ve ileride yapılabilecek bilimsel araştırmalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to determine the role and importance of the desing training in leather bag sector and to determine whether there is an important difference between the opinions of the company authorities and designers. The study is composed of the leather bag sector making business in markets of the İstanbul city. The study was started in 2011. In the first section of the study, which is actually composed of five section, there is introduction part, in the second section, there are theoretical fundamentals and relative studies, in the third section there is the method and at the fourth section there are the findings and discussion and in the fifth section there are the results and suggestions. In the section of theoretical fundamentals, there is general information regarding the design, design training and the matters which are to be known by a bag designer.he study is a description research in scanning model devoted to the put forward the current situation. An analysis was carried out on a bag manufactured in a workshop selected randomly among the other companies. The attached survey form composed of 34 survey questions was applied to 50 company authorities and 50 company designers that are taken under the scope of the research. The information concerning the manufacturing activities in workshops, research and development methods, designer employment and design training have all been obtained under the scope of the study and it was examined whether there is an important difference between the opinion of the company authorities and designers. As a result of the mentioned studies, it was understood that the company authorities making business in leather bag sector are not giving importance to receiving education related with their craft but the designers gave much more importance to this training issue. It was detected that the bah manufacturing companies rarely employed designers until recent period. It was also found out that the design departments of the companies manufacturing leather bags have been active only in the last 15 years. It was examined that the designers have been insufficient in transforming their theoretical design education into practical application. The company designers are thinking that the designers who had received bag design education had the necessary technical knowledge while the company authorities are not sharing this idea. In this respect suggestions concerning the bag design education for the future have been out forward under the scope of this research.