Kamu kesiminde çalışan kadının etkinliği (Sakarya örneği)
Activity of women working in the public sector (site research in Sakarya province)
- Tez No: 73145
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Gelişmiş toplumlarda kadının çalışması, kendisi, ailesi, bulunduğu toplum ve ülke ekonomisinin gelişmesi açısından taşıdığı değer artık tartışılır olmaktan çıkmıştır. Bu kadının temel bir hakkı olduğu düşüncesi yaygınlaşmıştır. Türkiye'deki gelişim incelendiğinde, kadın işgücünün sektörler arasındaki dağılım açısından gelişmiş ülkeler ortalamasına henüz ulaşamadığı buna mukabil işgücünün hizmetler sektörüne yöneldiği gözlenmektedir. Türkiye'de çalışan, 12 yaş ve üstündeki nüfusun yansı kadındır. Böyle olduğu halde 1996 yılı itibariyle işgücüne katılım oranın %70.2'si erkek, %30.1'i kadındır. Yani kadınların işgücüne katılma oranı son derece düşüktür, idari personel ve benzeri çalışanların arasındaki Türkiye'de bu oran %3.74 kadın %3.95'i erkek iken, Adapazarı için ise %3.04'ü erkek, %2.10'u kadındır. (DİE, 1990 Genel Nüfus Sayımı İl Sonuçlan) Son yıllarda sürekli gündeme gelen kadının çalışma şartları, ücreti, işe girebilme ve yükselebilmesinde yaşanan zorluklar gibi konulardaki sıkıntıları erkeklerinkine benzese de kadınların kendilerine has olan bazı problemleri nedeniyle durumu farklılık arz etmektedir. Dolayısıyla, bu tez çalışmasında, iş hayatında kadının avantaj ve dezavantajlarıyla birlikte yerini, özellikle kamu sektöründe ki etkinliğini alan çalışması desteğiyle belirlemek, bu konudaki araştırmalara katkıda bulunmaktır. vın
Özet (Çeviri)
SUMMARY At developed communities, woman's work in business life, herself, her family are out of disscussion in respect of community which, she is available at, and progression of national economy. It's considerated widespreadly that it's basic right for women. When progression at Turkey has been studied, it's seen that woman labour force has not reached to average of developing countries in respect of distribution between sectors. However, it's seen that labour force tends to services sector. The half of working population of 12 years old and over are women. However, according to 1996 year figures, the 20%, of working population are men and 30.1% of it are women. Namely woman population rate within total working population is at least level. Woman population rate within administrative and similar personnel over all Turkey is 3.74% and men population rate within the said personnel is 3.95%. The said rates for men and women in Adapazarı are 3.04.2% and 2.10% respectively. (DİE figures of General census for 1990) Though the subjects such as woman's working conditions, wage, difficulties during being recruited and getting high level rank, which are coming to agenda recently, are similar problems with the problems of men. However, the said problems have got different ways due to special situation of women. Therefore; in this thesis, our aim was to designate by the help of questionary method of woman's place with advantage and disadvantage within working life, especially her effectness in public sector and was to contribute to other researches for this subject. DC