Anasınıfı eğitiminin sosyalleşmedeki rolü ve öğrencileri sosyalleştirme açısından özel ve devlet anasınıflarının karşılaştırılması
- Tez No: 73144
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışma anasınıflarının sosyalleşmedeki rolünü ortaya çıkartan bir alan araştırmasıdır. Çalışmamda anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma süresince iki çeşit anket uygulanmıştır. Birinci anket, öğretmenler tarafından öğrenciler üzerindeki gözlemlerini doldurmak suretiyle gerçekleşmiştir, ikinci anket ise öğrencilere uygulanan; öğrenciler arasındaki ilişkileri açığa çıkaran, en çok sevilen ve sevilmeyeni tespit eden“sosyometri anketi”dir. Bütün bu anketler Sakarya İli çapında mevcut olan üç özel ilköğretim okulunda ve üç devlet okulunda birinci sınıf öğretmen ve öğrencilerine uygulanmıştır. Amacımız anasınıflarına devam eden ve etmeyen öğrenciler arasındaki sosyalleşme açısından farkları bulmak, anasınıfına devam eden öğrencilerin sosyal başarılarım tesbit etmek, bütün bunları tespit ederken de özel ve devlet okulları arasındaki basan farkını ortaya çıkarmaktır. Araştırma ana hatları ile iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm teorik, ikinci bölüm ise uygulamaya yöneliktir. Teorik bölümde okulöncesi eğitiminin önemi, okulöncesi eğitim kurumları, okulöncesi eğitimin tarihsel gelişimi, anasınıflarının gerekliliği, önemi, amaçları ve sosyalleşme üzerinde duruldu. Uygulamalı bölümde anasınıfına giden ve gitmeyen öğrenciler üzerinde alan araştırması yapılıp öğrencilerin karakteristik durumları, sevilme oranları, ailelerinin ekonomik durumları, anne ve babaların eğitim seviyeleri tespit edildi. Daha sonra anasınıfına giden ve gitmeyen öğrenciler arasındaki farklar; özel ve devlet okulları arasındaki başarı farkları ortaya kondu. Sonuç olarak okulöncesine devam eden öğrencilerin daha başarılı oldukları, okul olarak ise öğrencileri sosyalleştirmede özel okulların diğer okullara nazaran daha başarılı oldukları anlaşılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is a field research analysing the role function of pre-school education in socialisation of children. The method which is used in the study is survey. Two different kinds of questionnaire are used. One is“sosyometri questionnaire”which is only for students; the other is for teachers. They were applied to the first classes in primary schools in Sakarya city. Total school number is six. Three of them is private pre-school and the others are public schools. The aim of this study is to find the differences in socialisation between two groups of students. The first group attended to a pre-school and the second did not. And we also compared the successes of private pre-school and others. This study genarally divided into two section. The first section include the expressions of subject. These are importance of pre-school, development of pre-school throughout history, necessity of pre-school and socialisation. The second section is application. In this section two tests which applied to students or teacher, told in detail. This section includes characteristics of students, proportion of students loved with others, mother and father's education level, income level of students' family. Acording to these data, there are many differences in students' socialisation, when it is compared private pre- schools with public pre-schools. Consequently, it is seen that the first group students who attended to a private pre school is more social, active and have more social characteristic than a public school' students. And private pre-schools are more successful in socialising students than public schools