Türk bankacılık sektörünün piyasa yapısı ve rekabet-istikrar analizi
Market structure of the Turkish banking sector and competition – stability analysis
  1. Tez No: 731453
  2. Yazar: SAMET TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, Türk bankacılık sektörünün piyasa yapısı ve Türk bankacılık sektöründe rekabet ve finansal istikrar ilişkisi analiz edilmiştir. Bu amaçla öncelikle finansal istikrarın bir göstergesi olarak 2010:Q1-2020Q:4 dönemi için finansal sağlamlık endeksi hesaplanmıştır. Daha sonra 2010:Q1-2021Q:1 dönemi için 24 mevduat bankasının banka düzeyinde verileri kullanılarak, panel veri seti yardımıyla bankacılık sektörünün piyasa yapısı Panzar-Rosse modeli ile belirlenmiştir. Son olarak, Türk bankacılık sektöründe rekabet ve istikrar ilişkisi, ARDL sınır testi yaklaşımıyla tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre incelenen dönemde Türk bankacılık sektörünün piyasa yapısı monopollü rekabet özellikleri taşımaktadır. Rekabet-istikrar analizinde ise rekabet-kırılganlık hipotezinin geçerli olduğu görülmüştür. Bankacılık sektöründe rekabet artışının kırılganlık nedeniyle, finansal istikrar üzerinde olumsuz etkisi söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In this study, the market structure of the Turkish banking sector and the competition-stability relationship in the Turkish banking sector were analyzed. For this purpose, the Financial Soundness Index was calculated for the period 2010:Q1-2020Q:4 as an indicator of financial stability. Then, using the bank-level data of 24 deposit banks for the period 2010:Q1-2021Q:1, the market structure of the banking sector was determined with the Panzar-Rosse model with the help of the panel data set. Finally, the relationship between competition and stability in the Turkish banking sector has been determined with the ARDL bounds test approach. According to the results of the study, the market structure of the Turkish banking sector in the examined period has the characteristics of monopoly competition. In the competition-stability analysis, it was seen that the competition-fragility hypothesis was valid. The increase in competition in the banking sector has a negative impact on financial stability due to fragility.