COVID-19 pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinin kariyer stresi düzeyi ile mükemmeliyetçilik düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between career stress level and perfectionism level among university students during the covid-19
  1. Tez No: 731465
  2. Yazar: ELYANA HAJİYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı COVİD-19 pandemi sürecinde uzaktan eğitim gören üniversite öğrencilerinin kariyer stresi ve mükemmeliyetçilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında öğrenim görmekte olan uygun ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilen 288 kadın ve 98 erkek olmak üzere toplam 404 lisans öğrencisi katılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun düzenlenmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilere Kariyer Stresi Ölçeği, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, Bağımsız Gruplar t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi /ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda COVİD-19 pandemi döneminde uzaktan eğitim gören üniversite öğrencilerinin kariyer stresi ve mükemmeliyetçilik düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda kariyer stresi mükemmeliyetçiliğin alt boyutlarından olan ailesel beklentiler, aileden eleştiri, kişisel standartlar, hata yapma endişesi ve yaptığından emin olmama arasında istatiksel olarak pozitif yöne anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Kariyer stresi ve mükemmeliyetçiliğin alt boyutlarından olan düzen alt boyutu arasında anlamlı ilişki olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between career stress and perfectionism levels of university students who are studying remotely during the COVID-19 pandemic process. The research was carried out in the 2020-2021 academic year winter term with 404 students (288 female, 98 male). The research was based on the correlation survey model. Career Stress İnventory, Frost Multidimensional Perfectionism Scale and Demographic İnformation Form were used to collect the data. For the analysis of the data, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient, independent sample t-Test and one-way ANOVA were used. According to thr result of the research, there were was a correlation in positive way between career stress and perfectionism levels of university students who are studying remotely during the COVID-19 pandemic. It is revealed that there is a correlation in positive way between career stress and intolerance of uncertainty and concern over making mistakes, personal standards, doubting of the quality of one's actions, parental expectations, parental criticism and personal standarts which are sub dimensions of perfectionism. İt is detected that there is no significant relationship between career stress and tendency to being in organization which is one of the sub dimention of perfectionism.