Amasya ilinde biyogaz kaynaklarının belirlenmesi ve performans kıstaslarının saptanması
Determination of biogas resources in Amasya and determination of performance chassis
  1. Tez No: 731466
  2. Yazar: GAMZE HAMAMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yenilenebilir enerji türlerinden olan biyogaz enerjisi hem kullanım avantajları hem de ülkemizdeki potansiyel değerleri açısından önemli bir alternatif enerji kaynağıdır. Ancak ülkemizin biyogaz üretim potansiyel değerleri ile biyogaz enerjisinden faydalanma değerleri açısından incelendiğinde büyük bir farkın olduğu görülmektedir. Amasya iline ait TÜİK 2019-2020 yılları arasındaki kümes hayvan sayıları kullanılarak yıllara göre Amasya İli 'nin gübrelerden üretilebilecek biyogaz miktarları ;0,093, 0385, 0,498, 0,406, 1,382, 0,48, 0,96 m3/kg kuru madde; Toplam elektrik biyogaz potansiyeli 1373,64, 3780,32, 1273,52, 32702,82, 5306,50,5242,65gwh/yıl olarak belirlenmistir.Yapılan araştırmalar, Suluova'daki tarımsal atıklardan enerji ve gübre üretilmesine ilişkin entegre konseptin son derece ekonomik bir şekilde gerçekleştirilebileceğini göstermektedir. Bu, yüksek oranda kullanılan tavuk gübresinin, düşük nakliye masraflarıyla çok yüksek gaz verimi olması nedeniyledir. Fermantasyon artığının yüksek besin maddesi içeriği geniş ölçüde kimyasal gübre yerine kullanılabilir. Zira 8 aylık depolama süresi sonucunda, bitkilerin ihtiyacına göre uygulama yapmak mümkün olmaktadır.Biyokütleden (özellikle sıvı sığır gübresi ve tavuk gübresi) enerji ve gübre üretilmesine ilişkin entegre konseptin gerçekleştirilmesiyle, sığır besiciliğinin yol açtığı çevre kirlenmesi ortadan kaldırılmış ve Suluova'daki tarım potansiyelinin uzun vadeli ve sürdürülebilir gelişimine önemli oranda ivme kazandırılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Biogas energy which is one of the renewable energy types is an important alternative energy source both in terms of its usage advantages and potential values in our country. However, there is a big difference in the biogas production potential values of our country in terms of utilization of biogas energy. The amount of biogas that can be produced from fertilizers of Amasya Province by using TURKSTAT 2019-2020 poultry numbers of Amasya province by years, The amount of biogas that can be produced from fertilizers of Amasya Province is 0,093, 0385, 0,498,0,406, 1,382, 0,48, 0,96 m3 / kg dry matter; Total electricity biogas potential has been determined as 1373,64, 3780,32, 1273,52, 32702,82, 5306,50,5242,65gwh / year. Researches show that the integrated concept for producing energy and fertilizer from agricultural wastes in Suluova can be realized in an extremely economical way. This is because the highly used chicken manure has very high gas efficiency with low transportation costs. The high nutrient content of the fermentation residue can be widely used instead of chemical fertilizers. As a result of the 8-month storage period, it is possible to apply according to the needs of the plants. By carrying out the integrated concept of producing energy and fertilizer from biomass (especially liquid cattle manure and chicken manure), environmental pollution caused by cattle breeding has been eliminated and the long-term agricultural potential in Suluova has been eliminated. and its sustainable development will be accelerated significantly.