Antifungal etkinliği olma potansiyeline sahip ve halk tarafından sıkça kullanılan bazı bitkilerin antifungal etkilerinin incelenmesi
Investigation of antifungal effects of some plants that have antifungal efficiency potential and frequently used by folk
- Tez No: 731464
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada halk tarafından sıklıkla kullanılan; çörek otu (Nigella sativa), badem (Prunus dulcis), chia (Salvia hispanica), defne yağı (Laurus nobilis), sarı kantaron (Hypericum perforatum) ve hindistan cevizi (Cocos nucifera) gibi bitkilerinden elde edilen uçucu yağ ve sabit yağların; uygun dozlarda candida albicans ve candida tropicalis üzerine antifungal etkinliği in-vitro koşullarda araştırılmıştır. Bitkilerden elde edilen yağların MİC değeri; Candida albicans üzerine farklı oranlarda etki etmiştir; çörekotu (Nigella sativa) yağı 6.75 µl/ml, badem (Prunus dulcis) yağı 12,5 µl/ml, chia (Salvia hispanica) tohumu yağı 6.75 µl/ml, defne tohumu (Laurus nobilis) yağı 0.21 µl/ml, sarı kantaron (Hypericum perforatum) yağı 25 µg/ml, Hindistan cevizi (Cocos nucifera) yağı 6.75 µl/ml oranlarda antifungal etki gösterdiği görülmüştür. Candida tropicalis'in üzerine ise; çörekotu (Nigella sativa) yağı 25 µl/ml, badem (Prunus dulcis) yağı 25 µl/ml, chia (Salvia hispanica) tohumu yağı 12,5 µl/ml, defne tohumu (Laurus nobilis) yağı 1.68 µl/ml, sarı kantaron (Hypericum perforatum) yağı 25 µg/ml, Hindistan cevizi (Cocos nucifera) yağı 25 µl/ml, oranlarda antifungal etki gösterdiği görülmüştür. Bitkisel özlerin göstermiş olduğu antifungal etkinlik, sağlık alanında antifungal tedaviye destek olarak kullanılabileceklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study frequently used by the public; essential oil and fixed oils obtained from plants such as; Nigella sativa oil, Prunus dulcis oil, Chia seed oil, Laurus nobilis oil, St. John's wort oil, Cocos nucifera oil. Antifungal efficacy on Candida albicans and Candida tropicalis at appropriate dosages was investigated in-vitro conditions. MIC value of oils obtained from plants; Different rates had effect on Candida albicans; Nigella sativa oil 6.75 µl/ml, Prunus dulcis oil 12,5 µl/ml, Chia seed oil 6.75 µl/ml, Laurus nobilis 0.21 µl/ml, St. John's wort oil 25 µg/ml, Cocos nucifera oil 6.75 µl/ml; antifungal effect has been observed in the proportions, different rates had effect on Candida tropicalis; Nigella sativa oil 25 µl/ml, Prunus dulcis oil 25 µl/ml, Chia seed oil 12.5 µl/ml, Laurus nobilis 1,68 µl/ml, St. John's wort oil 25 µg/ml, Cocos nucifera oil 25 µl/ml antifungal effect has been observed in the proportions. Herbal extracts antifungal activity has shown that they can be used as supplement to antifungal treatment in the field of health.