Nathan der Weise, Iphigenie auf Tauris ve Don Carlos adlı eserlerde insanlık ideali
Humanity ideal of works Nathan der Weise, Iphigenie auf Tauris and Don Carlos
- Tez No: 73147
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ONURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
TÜRKÇE ÖZET Alman Edebiyatı 'ndan üç ayrı yazarın insanlık idealini işleyen üç eserini seçtik. Bu eserler Aydınlanma ve Alman Klasiği'ne ait insanlık ideallerini yansıttığını inceledik. Araştırmamız için Alman Aydınlanma döneminden Lessing'in“Nathan der Weise”sini, Alman Klasiğinden Schiller'in“Don Carlos”unu, Goethe'nin“Iphigenie auf Tauris”ini ele aldık. Bu eserlerde dönemlerin insanlık idealinin nasıl olması gerektiğini araştırdık. Bu dönemlerde insanlık ideali nasıl gerçekleşebilir? Lessing'in eseri“Nathan der Weise”de erdemi ve başka dinlere karşı saygı ve hoşgörüyü, Schiller'in“Don Carlos”unda insanların özgürlüğü ve onurunun kurtarılması ve bu amaç için ölebilecek insanların bulunduğunu, Goethe'nin“Iphigenie aut Tauris”inde de erdem, ahlak, ruh temizliği, saflık gerçeklere bağlılık ilkelerini inceleyerek gördük. Iphigenie sürgün edildiği barbar Kral Thoas'ın ülkesindeki yabancıların kurban edilmesi geleneğine iyi davranışları sayesinde son verdirir. Bu üç eserin insanlık ideallerini en iyi şekilde yansıttığım gördük. Bu amaçla bu dönemleri eserlerin yazılış tarihçesini, içeriğini ve insanlık idealini araştırarak inceledik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We studied the works of three different writers. They reflected in these works the principles of two literature periods. We sought for our study Lessing's work“Nathan der Weise”and Schiller's work“Don Carlos”and Goethe's work Iphigenie auf Tauris“. They reflected in their works the humanity ideal of the Germany classic and informative period in the Germany literature. Now is the humanity ideal in theese two periods? How can the humanity ideal realized? Because of this we sought the three works of that writers. We studied in Lessing's work ”Nathan der Weise“ tolerance to religions and virtue and in Schiller's work the freedom and saving of honour of peoples and in Goethe's work ”Iphigenie auf Tauris“ naive and the love to reality and soulcleanliness, destiny and consence. In Lessing's work the peoples have got respects and tolerance to the other religions. There are in Schiller's work ”Don Carlos" peoples, who can die for the freedom and saving of honour of peoples. Goethe's Iphigenie is a virtue and moral ideal and she has got good behaviour for people every time. And she hindered the killing the people for offering in King Thoas's staat. These three works reflected the humanity ideal best. Because of this we studied the periods and the history of works and concents and then humanity ideal. VI