Çocukluk çağı travmalarının kişilik inançları ve durumluk-sürekli kaygı düzeyiyle ilişkisi: Psikolojik esnekliğin düzenleyici rolü
The relationship of childhood traumas with personality beliefs and state-trait anxiety level: The regulatory role of psychological resilience
  1. Tez No: 756767
  2. Yazar: NATHAN KAAN GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırmanın temel amacı, çocukluk çağı travmalarının kişilik inançları ve durumluk-sürekli kaygıyla arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve bu ilişkide psikolojik esnekliğin düzenleyici rolünün varlığını ortaya koymaktır. Bu amaçla çocukluk çağı travmalarını bağımsız değişken olarak ele alırken kişilik inançları ve durumluk-sürekli kaygı değişkeni bağımlı değişken, psikolojik esneklik değişkeni düzenleyici değişken olarak ele alınmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda Sosyodemografik Form, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Kişilik İnançları Ölçeği-Kısa Form, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ve Psikolojik Esneklik Ölçekleri kullanılmıştır. Örnekleme yöntemi olarak seçkisiz örnekleme kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 20-65 yaş aralığında 354 kişiden oluşmaktadır. Çocukluk çağı travmalarının obsesif kompülsif kişilik inancı haricinde diğer tüm kişilik inançlarıyla ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Durumluk-sürekli kaygı ile çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkide sadece duygusal ihmal ile durumluk kaygı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda da psikolojik esnekliğin çocukluk çağı travmalarının kişilik inançları ve durumluk-sürekli kaygı ilişkisinde düzenleyici rol etkisi bulunamamıştır. Bulgular ışığında literatür ile tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to determine the relationship between childhood traumas and personality beliefs and state-trait anxiety and the moderator role of psychological flexibility in this relationship. Childhood trauma is the independent variable. Personality Beliefs and state-trait anxiety are dependent variables. In this respect, Sociodemographic Form, Childhood Trauma Scale, Personality Beliefs Scale-Short Form, State-Trait Anxiety Scale and Psychological Resilience Scale were used. Random sampling was used as the sampling method. The sample of the study consists of 354 people between the ages of 20-65. It has been determined that childhood traumas are associated with all personality beliefs except obsessive-compulsive personality belief. In the relationship between state-trait anxiety and childhood traumas, a significant relationship was found only between emotional neglect and state anxiety. As a result of the analyzes, no moderator effect of psychological flexibility was found in the relationship between personality beliefs and state-trait anxiety of childhood traumas. Results were discussed with the studies in literatüre.