Sağlıklı bireylerde akıllı telefon kulanımının ağrı, depresyon, uyku, yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between smart phone use in healthy individuals and pain, emotion, sleep, quality of life and physical activity
  1. Tez No: 731480
  2. Yazar: AYLİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET BÜYÜKTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve iletişim öneminin de artmasıyla bir bilgisayarın yapabileceği birçok fonksiyonu yerine getirebilen akıllı telefonlar yaşamımızın vazgeçilmez parçası olmuştur. Bilinsiz ve aşırı kullanım durumunda fiziksel ve ruhsal problemlere neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı sağlıklı bireylerde akıllı telefon kullanımı ile ağrı, duygu durumu, uyku, yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya akıllı telefon kullanan 308 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin sosyodemografik bilgileri kişisel bilgi formu ile değerlendirilmiştir. Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği- Kısa Form (ATBÖ-KF) ile akıllı telefon kullanımı, Visual Analog Skala (VAS) ile ağrı düzeyleri, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ile uyku kaliteleri, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile depresyon düzeyleri, Boyun Özürlülük İndeksi (BÖİ) ile boyun fonksiyonel durumları, Oswestry Özürlülük İndeksi (OÖİ) ile bel fonksiyonel durumları, Kısa Form 36 (SF-36) ile yaşam kaliteleri ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi- Kısa Form (UFAA-KF) ile de fiziksel aktivite düzeyleri değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edildi ve istatistiksel analizlerde p 0,05). Sonuç olarak akıllı telefonun aşırı kullanımı durumunda yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve fiziksel aktivite düzeyinde azalmalar görülürken, depresyon düzeyleri, boyun ağrısı, bel ve boyundaki özürlülük düzeylerinde artış olduğu gözlendi. Akıllı telefonun kullanımı üzerine bilinçlendirme çalışmaları yapılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and the increasing importance of communication, smart phones, which can perform many functions that a computer can do, have become an indispensable part of our lives. In case of unconscious and excessive use, it can cause physical and mental problems. The aim of this study is to examine the relationship between smartphone use and pain, mood, sleep, quality of life and physical activity in healthy individuals. 308 healthy individuals using smartphones were included in the study. Sociodemographic information of individuals was evaluated with a personal information form. Smartphone use with the Smartphone Addiction Scale-Short Form (SAS-SF), pain levels with Visual Analog Scale (VAS), sleep quality with Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), depression levels with Beck Depression Index (BDI), neck functional states with Neck Disability Index (NDI), low back functional status with Oswestry Disability Index (ODI), quality of life with Short Form 36 (SF-36) and the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) physical activity levels were also evaluated. Data were analyzed with SPSS 22.0 program and p < 0.05 was considered significant in statistical analysis. According to the results of the analysis of the data, there was a significant positive correlation between SAS-SF and PSQI, BDI, NDI, ODI and neck pain (VAS); A significant negative correlation was also found with SF-36, IPAQ-SF (p0.05). As a result, while the quality of life, sleep quality and physical activity level decreased in case of excessive use of the smartphone, it was observed that depression levels, neck pain, and waist and neck disability levels increased. We believe that awareness raising studies should be carried out on the use of smart phones.