Salan sistemi askı kancasının topoloji optimizasyonu
Topology optimization of the hanger hook of the aircraft weapon carry and release system
  1. Tez No: 731488
  2. Yazar: HASAN EFE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Silah ve Araçları Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silah Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Havacılık sektöründe, düşük ağırlıklı bir tasarım oldukça önemlidir. Bu çalışma kapsamında, savaş uçaklarında kullanılması amaçlanan askı kancası tasarımı ve optimizasyonu gerçekleştirilmiş, ulusal akademik veri tabanına referans niteliğinde bir çalışma kazandırılmıştır. Savaş uçaklarının taşıdığı silahlar nedeniyle askı kancalarının üzerinde oluşan yükler araştırılmış, tezin amacına uygun olarak salan sistemleri seçilmiş, salanın görevleri, çalışma prensipleri ve bırakma sistemleri incelenmiştir. Savaş uçaklarının taşıdığı mühimmat ağırlıkları dikkate alınarak üzerinde oluşan yükler belirlenmiştir. Mühimmatların güvenli bir şekilde taşınabilmesi ve ihtiyaç anında salınabilmesi için askı kancası tasarlanmıştır. Askı Kancası yapısı bilgisayar destekli tasarım ortamında fonksiyonel ihtiyaçlara göre modellenmiştir. Literatürde bulunmayan askı kancası tasarımı, hava-yer silahını taşımak için tasarlanmıştır. İlk tasarım elde edildikten sonra topoloji optimizasyonu ile %55 ağırlık azalması gerçekleşmiştir. Optimizasyon sonucu tersine mühendislik ile son tasarıma dönüştürülmüş, tekrar analiz edilmiş, güvenlik katsayısı sabit tutularak karşılaştırmalar gerçekleştirilmiş ve sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the aerospace industry, a precise and low-margin design is more important than any vehicle manufacture. In this study, the design and optimization roadmap of a product intended to be used in aircraft is explained and it is aimed to bring a sample study to the literature of our country. It was investigated which loads were affected on this structure due to the weapons carried by the aircrafts. As a sample application, release systems were selected, the duties and working principles of the suspension and release systems were explained in detail. General literature and studies related to carriage systems, suspension hooks and weapons were reviewed, and information was given about structural design and lighting studies. The loads on the hanger hook due to the weapons carried by the aircraft were calculated. In addition, a hanger hook has been designed to carry these weapons safely. Hanger hook structure is modeled in NX program according to the needs. In order to carry the air-to-ground weapon, a suspension hook, which is not available in the literature design, has been designed. After the first design was obtained, approximately 55% weight reduction was achieved with topology optimization. The result of the optimization was converted into the final design with reverse engineering and analyzed again, comparisons were made and the result was shared.