Sanat ve dijital teknoloji ilişkisinde dijital resim
Digital paintings in the context of relation between art and digital technology
  1. Tez No: 530757
  2. Yazar: SONER TİRE
  3. Danışmanlar: PROF. BİRNUR ERALDEMİR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
İnsanın insanlaşma sürecinin temelini oluşturan ilk alet yapma ediminden itibaren teknoloji, insanın gelişiminin yapı taşlarından biri olmuştur. Sanatın ortaya çıktığı üst paleolitik dönem mağara resimlerinden günümüze kadar insanlık tarihinin gelişiminde, sanatla birlikte teknolojinin de katkısı büyüktür. Özellikle sanayi devrimiyle birlikte gelişen teknoloji ve onun yarattığı toplumsal değişimin modern düşüncenin ve modern sanatın ilerlemesinde önemli bir rol oynadığı görülür. Ancak yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren geliştirilen bilgisayar teknolojisi ve dijital teknolojinin sanatın üretim tarzında ve biçiminde önemli değişikliklere neden olduğu görülmektedir. Gündelik yaşantının hemen her alanına giren dijital teknolojiler sanat alanında sadece resmi değil aynı zamanda heykel, grafik, baskıresim gibi geleneksel sanat disiplinlerini de etkilemiştir. Bununla birlikte yazılım, veritabanı ve oyun sanatı, internet sanatı, sanal gerçeklik, müzik ve ses sanatı gibi dijital teknolojilerle gerçekleştirilen birçok sanat ürünü sanatın algılanma ve üretim tarzını da değişime uğratmıştır. Dijital sanata özgü ilk deneysel çalışmalardan günümüze kadar geçen süreçte bilgisayarda görüntüleri sayısal olarak oluşturmak, onlar üzerinde değişiklikler yapmak ve bu görüntüleri sanatsal bir ifadeye dönüştürmek düşüncesi dijital resmi de günümüz teknolojisiyle başka bir boyuta taşımıştır. Başlangıçta basit bir çizgiyi sayısal olarak çizebilmek için yapılan deneysel çabalar bugün her türlü çizim ve boyamanın kolaylıkla uygulanabildiği yazılım ve programlara, yapay zekânın entegre edildiği robotik kollarla gerçekleştirlen portre çizimlerine, hatta sanal gerçeklik gözlükleriyle sanal ortamda etkileşimli olarak yapılabilen çizimlere ve hologram görüntülere kadar ilerlemiştir. Hızı katlanarak değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte dijital resim olarak adlandırılabilecek çalışmaların bu değişim süreci içinde sanatçılara sağladığı yeni olanakları gösterebilmek, dijital resimle birlikte sanatın da gelecekte nereye doğru ilerleyeceği hakkında yeni fikirler edinmeyi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Technology has been the building block of human development since humanity's first attempts of making tools which started the process of humans' civilization. Since the Upper Paleolithic Period cave paintings which are considered as the first makings of art, both art and technology have had a huge impact on the development of human history. It can be seen that especially the technology which developed with the Industrial Revolution and its effects on the society played a crucial role on the evolution of modern thinking and modern art. Moreover, starting with the second half of the 20th century, it cannot be denied that the computers and digital technology introduced significant changes on the process of making art. The technology which became an essential part of everyday life, not only affected paintings but also traditional arts such as sculpture, graphics and printmaking. At the same time, many art products materialized with digital technologies such as software art, web art, virtual reality, game art, music and sound art caused a change on the conception of how art is perceived and how it is made. Since the first experimental workings of digital art, today's technology moved thought of creating images numerically, making changes on it and transforming it into art to another dimension. With today's technology, experimental efforts on creating a simple line as art advanced into portrait drawings made with the help of robotic arms using artificial intelligence, drawings interactively made in a virtual environment and hologram images. With the help of the exponentially growing and transforming technology, being able to show how digital paintings present new possibilities to the artists is going to allow obtaining new ideas on the development of digital paintings and art.