Öğretmen adaylarının analojiye yönelik tutumlarının farklı değişkenler açısından belirlenmesi
Determination of preservice teachers attitudes towards analogy in terms of different variables
  1. Tez No: 731492
  2. Yazar: EDA YÜKSEL KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SAİD AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada öğretmen adaylarının analojiye yönelik tutumları farklı değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmaya Doğu Anadolu bölgesinin orta ölçekli bir ilinin 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında, Eğitim Fakültesinde öğrenim görmekte olan 644 öğretmen adayı katılmıştır. Bu öğretmen adayları Fen Bilimleri Öğretmenliği (23), İlköğretim Matematik Öğretmenliği (33), Sınıf Öğretmenliği (59), Okul Öncesi Öğretmenliği (62), Türkçe Öğretmenliği (26) ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (75) bölümünde öğrenim gören öğretmen adaylarından oluşmaktadırlar. Ölçekte bulunan“Analoji hakkında bilgi sahibi misiniz?”sorusuna araştırmaya katılan öğretmen adaylarının %43'ü evet cevabını verirken %57'si hayır cevabını vermiştir. Bu araştırmada sadece evet cevabını veren öğretmen adayları dikkate alınarak veri analizleri yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemi olan betimsel araştırmalardan tarama (survey) modeli ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yiğit ve Bozkurt (2017) tarafından geliştirilen“Analojilere Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek dört faktörden oluşan beşli likert tipi bir ölçektir. Toplam 29 maddeden oluşan ölçeğin genel güvenirlik katsayısı ise .95 olarak bulunmuştur. Ölçekten elde edilen verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının cinsiyet, bölüm, sınıf düzeyi ve analoji ile ders işlemiş olmalarının analojiye yönelik tutum puanlarına etkisi olduğu tespit edilmiştir. Analoji ile işlenen ders sayısının ve derslerde analoji oluşturulmasının ise analojiye yönelik tutum puanlarına etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, preservice teachers' attitudes towards analogy were examined in terms of different variables. 644 pre-service teachers studying at the Faculty of Education in the fall semester of the 2021-2022 academic year in a medium-sized province in the Eastern Anatolia region participated in the research. These pre-service teachers consist of pre-service teachers studying in Science Teaching (23), Primary School Mathematics Teaching (33), Classroom Teaching (59), Preschool Teaching (62), Turkish Language Teaching (26) and Social Studies Teaching (75). While 43% of the preservice teachers that participated in the research answered yes to the question, 57% answered no“Do know about analogy?”in the scale. In this study, data analyzes were made by considering only the pre-service teachers who answered yes. The research was carried out with the survey model, which is one of the descriptive studies, which is a quantitative research method.“Attitude Scale Towards Analogies”developed by Yiğit and Bozkurt (2017) was used as a data collection tool in the research. The scale is a five-point Likert type scale consisting of four factors. The general reliability coefficient of the scale, which consists of 29 items in total, was found .95. Independent sample t-test and one-way analysis of variance were used in the analysis of the data obtained from the scale. As a result of the research, it was determined that the pre-service teachers' gender, department, grade level and having taught lessons with analogy had an effect on their attitude scores towards analogy. It has been determined that the number of lessons taught with analogy and the creation of analogies in the lessons have no effect on the attitude scores towards analogy.