Tunikat Phallusia mammillata (Cuvier, 1815) türünden hayvansal kaynaklı nanokristalin selüloz üretimi ve fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Production of animal-derived nanocrystalline cellulose and determination of physicochemical properties of tunikat Phallusia mammillata (Cuvier, 1815)
  1. Tez No: 731494
  2. Yazar: ÖZGE CESUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ERDOĞAN, DOÇ. DR. HASAN BARIŞ ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Derin deniz organizmaları yaşadıkları çok çeşitli ve ekstrem koşullara adapte olabilmek için metabolizmalarının yan ürünü olarak sentezledikleri ve karasal organizmalardan farklı, muazzam özellikte biyomalzemeler üretmektedir. Fakat bu biyomalzemelerin birçoğu henüz tanımlanmamış ve yapıları detaylı bir şekilde incelenmemiştir. Bu çalışmada, bu biyomalzemelerden biri olan nanokristalin selüloz tunikat türü Phallusia mammillata'dan protein ve mukopolisakkaritlerin çıkarılmasından sonra, ön hidrolizis kraft pişirme-ağartma prosedürü uygulanarak ilk kez izole edilecektir. Daha sonra elde edilen bu nanoselülozun fiziksel ve kimyasal özellikleri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), Nükleer manyetik rezonans (13C-NMR), Termogravimetrik analiz (TGA), X-Işını difraksiyonu (XRD) ve elementel analizler kullanılarak detaylıca belirlenecektir. Böylece tunikat P. mamillata'dan elde edilen hayvansal kaynaklı denizel nanoselülozun potansiyel kullanım alanları ortaya konacaktır. Ayrıca, Türkiye'nin denizel biyomalzeme envanterinin çıkarılması ve ilerleyen süreçte bu biyomalzemelerin katma değerli ürüne dönüştürülmesi çalışmalarına katkı sağlanacaktır
Özet (Çeviri)
Deep sea organisms produces enormous biomaterials that are synthesized as a by-product of their metabolism and different from terrestrial organisms in order to adapt to the various and extreme conditions in which they live. However, many of these biomaterials have not yet been identified and their structures have not been studied in detail. In this study, nanocrystalline cellulose, one of these biomaterials, will be isolated for the first time from tunicate Phallusia mammillata by applying prehydrolysis kraft cooking-bleaching procedure after the removal of protein and mucopolysaccharides. Then the physical and chemical properties of this isolated nanocellulose will be determined in detailed using Scanning Electron Microscopy (SEM), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Nuclear magnetic resonance (13C-NMR), Thermogravimetric analysis (TGA), X-Ray diffraction (XRD) and elemental analysis. Thus the potential uses of marine nanocellulose of animal origin obtained from tunikat P. mamillata will be revealed. In addition, this study will contributed to the determination of Turkey's marine biomaterials inventory, and transformation of these biomaterials into value-added products.