Blokzincir teknolojisi ile nesnelerin interneti tabanlı (IoT) sistemlerin veri güvenliğinin sağlanması
Ensuring data security of internet of things-based (IoT) systems with blockchain technology
- Tez No: 731506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL FATMA TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Nesnelerin interneti (IoT) günümüzde her geçen gün değeri artan bir teknoloji olarak gelişmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre akıllı şehirlerin, akıllı evlerin ve nesnelerin zamanla ortaya çıkması ile IoT endüstrisinde logaritmik bir artış gözlemlenmektedir. 2025 yılına kadar internete bağlı IoT cihaz sayısının 70 milyarı geçmesi beklenmektedir. Bunun yanında IoT çözümlerinin sağlamış olduğu hizmetlere artan talebin daha da desteklenebilir olması ile bazı zorlukların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. IoT sistemleri sınırılı kaynaklara sahip olmaları, merkezi topolojiye sahip olmamaları ve daha az heterojenlik, hesaplama yeteneğine sahip olmaları nedeniyle pek çok gizlilik ve güvenlik sorunları ile karşı karşıyadır. Bu nedenle IoT çözümleri, hizmet potansiyeli ve hassas verileri içermesinden dolayı, topladıkları ve işledikleri verilerin güvenlik ve gizlilik endişeleri göz önünde bulundurulması gereken konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Veri gizliliği ve veri bütünlüğü IoT veri aktarımında oldukça kritik parametrelerdir. IoT sistemlerde oluşan veri güvenliği problemleri için blokzincir teknolojisi potansiyel çözümler sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, IoT cihazlarından alınan verilerin güvenliği için kullanılan kimlik doğrulama, kimlik yönetimi, veri bütünlüğü yöntemi, yetkilendirme ve erişim denetimi, birlikte çalışabilirlik ve gizlilik yöntemleri üzerine blokzincir teknolojisi ile çözümler sunulmuştur. Ayrıca gerçekleştirilen örnek bir yazılım uygulaması ile akıllı bir ev sistemi için tasarlanan IoT ağ sisteminde ortam verilerinin güvenliği blokzincir teknolojisi ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT) is currently developing as a technology whose value is increasing every day. According to recent studies, with the advent of smart cities, smart homes and objects over time, a logarithmic increase is observed in the IoT industry. By 2025, the number of IoT devices connected to the Internet is expected to exceed 70 billion. In addition, it is necessary to take into account some difficulties with increasing demand for services provided by IoT solutions to be further supported. IoT systems face many privacy and security problems due to the fact that they have limited resources, do not have a centralized topology, and have less heterogeneity, computational ability. For this reason, IoT solutions, due to their service potential and sensitive data, the security and privacy concerns of the data they collect and process are one of the issues that need to be considered. Data privacy and data integrity are very critical parameters in IoT data transfer. Blockchain technology provides potential solutions for data security problems that occur in IoT systems. In this thesis, the security of IoT data from devices that is used for authentication, identity management, data integrity method, authorization and access control, interoperability, privacy, and technology solutions blokzincir methods are presented. In addition, the security of ambient data in an IoT network system designed for a smart home system with a sample software application has been provided with blockchain technology.