DX bataryalı ısı geri kazanım cihazlarının farklı iklim tiplerine göre psikrometrik analizi ve seçimi
Psychrometric analysis and selection of DX battery heat recovery devices according to different climate types
- Tez No: 731507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET COŞKUN, PROF. DR. İBRAHİM ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz koşullarında tüm ülkelerde enerji ihtiyacı önemli ölçüde artmaktadır. Enerji'nin üretimi kadar verimli kullanımı da büyük önem kazanmıştır. Endüstriyel hale gelen turizm sektörü ve insanların konfor şartlarının yükselmesi ile iklimlendirme sektöründe tüketilen enerjinin verimli kullanımı büyük önem kazanmıştır. Bu çalışmada, soğutma sezonu için iklimlendirme sistemlerinde kullanılan dörtgen plakalı çapraz akışlı (ÇHRV), altıgen plakalı karşıt akışlı (KHRV), döner tamburlu duyulur ısı geçişli (DHRV), döner tamburlu duyulur ve gizli ısı geçişli (DERV) ısı geri kazanım (IGK) cihazlarının ısı geri kazanım miktarına göre seçimi incelenmiştir. Isı geri kazanım cihazlarının seçimi Türkiye'de faklı iklim tiplerine sahip dört şehir için örnek bir otelin projelendirilmesiyle yapılmıştır. Çalışmada psikrometrik temelli program, mühendislik hesap ve çizim programları kullanılmıştır. Günümüzde iklimlendirme projelerinde DX bataryalı sistemler çok yaygın kullanılmaktadır. IGK cihazlarının iklimlendirme projelerinde kullanımının en önemli yanı, yapılan IGK ile projenin enerji tüketimine olan etkisidir. Ek olarak IGK cihazlarının seçimi, Covid19 salgını dikkate alınarak otel projesinde bir mahal için %100 taze havalı iklimlendirme yapılarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda, IGK cihazlarının seçiminde gizli ısının etkisinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Nem oranı yüksek olan iklim tipine sahip şehirlerde gizli ısıdan IGK yapabilen DERV cihaz tipinin ön planda olması gerektiği belirlenmiştir. En az IGK yapan cihaz tipinin ÇHRV cihazı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, the need for energy is increasing significantly in all countries. Efficient use of energy as well as its production has become of great importance. With the industrialized tourism sector and the increase in people's comfort conditions, the efficient use of energy consumed in the air conditioning sector has gained great importance. In this study, used in air conditioning systems for the cooling season, rectangular plate cross flow heat exchanger (CF-HRV), hexagonal plate combined counter and cross-flow heat exchanger (C/CF-HRV), rotary wheel sensible heat exchanger (RHRV), sorption rotor hybrid sensible and latent heat exchanger (SR/H-HRV), heat recovery (HRV) devices the selection according to the amount of heat recovery was examined. The selection of heat recovery devices was made by designing a model hotel for four cities with different climate types in Turkey. In the study, psychrometric based program, engineering calculation and drawing programs were used. In today's conditions, DX battery systems are prevalently used in air conditioning projects. The most important aspect of the use of HRV devices in air conditioning projects is the effect of the HRV on the energy consumption of the project. In addition, the selection of HRV devices was examined by using 100% fresh air conditioning for a location in the hotel project, taking into account the Covid 19 epidemic. As a result of the study, it was concluded that the effect of latent heat is important in the selection of HRV devices. It has been determined that the sorption rotor hybrid sensible and latent heat exchanger (SR/H-HRV) device type, which can perform HRV from latent heat, should be at the forefront in cities with a climate type with high humidity. It was observed that the device type that performed the least HRV was the rectangular plate cross flow heat exchanger (CF-HRV) device.