Blok zincir teknolojisini kullanarak nesnelerin interneti ağında veri güvenliğini sağlama: Akıllı ev örneği
Ensuring data security on the internet of things by usingblockchain technology: The smart home example
- Tez No: 822062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEVAHİR ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Teknolojik olarak dünyanın hızla gelişmesi, gizlilik ve güvenlik gibi tehditler bakımından açıkların oluşmasına zemin hazırlamıştır. Veri akışının güvence altında olabilmesi için farklı yöntemler geliştirilmiştir, ancak bu yöntemlerin çoğu merkezidir ve hala kaynak kısıtlı olan nesnelerin interneti cihazları bakımından uygun olmayan işlem gücüne sahiptirler. Günümüzde nesnelerin interneti teknolojisinin gelişmesiyle birlikte akıllı ev sistemleri giderek daha popüler hale gelmektedir. Akıllı ev otomasyon sistemleri, insanların yaşamını kullanılabilirlik açısından el verişli hale getirmesi ve hayat standardını üst düzeylere getirmesinden dolayı günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Akıllı evlerde kullanılan, nesnelerin interneti cihazlarının çeşitliliği de artmaktadır. Bu artan talep ve çeşitlilikle, işlem gücünde ve depolama miktarında da artış gerçekleşmiştir ve dolasıyla çok sayıda güvenlik endişesi ortaya çıkmıştır. Kullanıcı verilerinin şeffaflığını, güvenliğini ve mahremiyetini sağlamak için blok zincir teknolojisi ile heterojen kullanımı önerilmiştir. Blok zincir teknolojisinin, ağda dağıtık bir şekilde bulunan fiziksel bir veri tabanı olması sebebi ile nesnelerin interneti teknolojisine homojen bir ağ yapısı sağlar. Blok zincir teknolojisinin değişmezlik, şeffaflık, yetkilendirme, kimlik doğrulama ve verilerin dağıtık veri tabanı şeklinde kaydedilmesi özellikleri sayesinde, nesnelerin interneti cihazlarından elde edilip zincire eklenen veriler güvenli bir şekilde depolanır hale gelir. Bu tez, blok zincir teknolojisi ve IoT'nin entegrasyonu hakkında kapsamlı bir araştırma sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, blok zincir teknolojisi kullanılarak nesnelerin interneti ağında güvenliği, şeffaflığı ve mahremiyeti sağlamak amacıyla akıllı ev ağı üzerinde örnek bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamada 1 adet ağ geçidi, 1 adet DHT11 sıcaklık ve nem sensörü, 1 adet MQ2 gaz sensörü ve 3 adet NodemCU ESP8266 kartı kullanılmıştır. Ağ geçidi olarak NodemCU ESP8266 kartı tercih edilmiştir. Ağ geçidi, sensörlerden alınan verileri blok zincire iletmek için kullanılmıştır. Blok zincirde depolama için lokal depolama ve bulut depolama kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of the world in technology has paved the way for the emergence of vulnerabilities in terms of threats such as privacy and security. Different methods have been developed to secure the data flow, but most of these methods are centralized and still have unsuitable processing power for resource-constrained IoT devices. Today, with the development of IoT technology, smart home systems are becoming more and more popular. Smart home automation systems are frequently preferred today because they make people's lives convenient in terms of usability and bring the standard of living to higher levels. The variety of internet of things devices used in smart homes is also increasing. With this increased demand and variety, there has been an increase in processing power and amount of storage, thus raising a number of security concerns. Heterogeneous use with blockchain technology is proposed to ensure transparency, security and privacy of user data. Since the blockchain technology is a physical database distributed in the network, it provides a homogeneous network structure to the internet of things technology. Thanks to the immutability, transparency, authorization, authentication and recording of data in the form of a distributed database of blockchain technology, data obtained from IoT devices and added to the chain becomes securely stored. This thesis presents extensive research on the integration of blockchain technology and IoT. In this thesis, an exemplary application has been carried out on the smart home network in order to ensure security, transparency and privacy in the internet of things network using blockchain technology. In this application, 1 gateway, 1 DHT11 temperature and humidity sensor, 1 MQ2 gas sensor and 3 NodemCU ESP8266 cards are used. NodemCU ESP8266 card is preferred as gateway. The gateway was used to transmit the data received from the sensors to the blockchain. Local storage and cloud storage are used for storage in the blockchain.