Teknolojik determinizm bağlamında korku filmlerinin değişen evreni: Teknolojik korku filmleri özelinde sosyal medya filmleri
The changing universe of horror movies in the context of technological determinism: Social media movies special of technological horror movies
- Tez No: 731575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, korku sinemasının tarihine inerek korku sinemasında tür kavramını dönemlerine ayırarak incelemektedir. Çalışma, korku sinemasının alt türleri üzerinde dururken her alt türün oluşmasını o dönem içindeki bir olaya bağlamaktadır. Çalışma, aynı zamanda teknolojinin gelişmesi ile bu dönemde yeni bir alt türün ortaya çıktığını ve bu alt türün teknolojik korku filmleri olarak adlandırıldığını söylemektedir. Çalışmada, teknolojik korku filmlerini incelerken özellikle insanların kaygılarından beslenerek ortaya çıkmış olan sosyal medya filmlerini incelenerek, sosyal medya filmlerinin insanların hayatındaki yeri, önemi ve etkileri irdelenmektedir. Çalışmada tüm bu bilgiler, teknolojik determinizm ile desteklemektedir. Sosyal medya filmleri incelenirken sosyal medya, karakter ve evren olarak detaylı inceleme yapılmıştır. Tüm bu bilgiler doğrultusunda, çalışma, korku filmlerinin gerçek evrenden uzaklaşarak sanal bir evrende geçtiğini ve ilerleyen teknolojik gelişmelerle birlikte artık korkunun daha soyut bir evrende olduğunu tüm bu durumların insanların korkularına yeni şekiller verdiğini, korku filmi ve izleyici arasındaki ilişkiyi daha katmanlı bir hale çevirdiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work delves into the history of horror cinema. This study examines the concept of genre in horror cinema by dividing it into periods. While focusing on the sub-genres of horror cinema, this study attributes the formation of each sub-genre to an event in the period. The thesisstatesthat a new sub-genre emerged in this period and this sub-genre is called technological horror movies with the development of technology. The place, the importance and the effects of social media movies in people's lives have been examined in the study. The thesis associates all this information with technological determinism. It supports it side as with concrete examples it gives. While reviewing social media movies, social media divides it into three headings as character and universe; thus, the the study makes detailed analysis. In line with all this information, the thesis discusses that horror movies move away from the natural universe and place in a virtual universe. It says that fear is now in a more abstract universewith technological developments. The studyargues that all these situations give new shapes to people's fears and make the relationship between the horror film and the audience more layered.