Türk ve Amerikan korku sineması müzik ve ses tasarımında dini ögeler
Religious elements in music and sound design of Turkish and American horror cinema
- Tez No: 858822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Radyo-Televizyon, Religion, Music, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Teorisi ve Kompozisyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, korku sinemasında dini sembollerin ses ve müzik tasarımındaki etkilerinin incelenmesine odaklanmaktadır. Özellikle, dini temalar etrafında şekillenen Türk ve Amerikan korku filmlerine odaklanılmıştır. Temel amaç, her iki ülkenin din temalı korku filmlerinde ses ve müziğin anlatı üzerindeki etkisini analiz etmek ve bu filmlerdeki korku unsurlarının izleyiciye ses yoluyla nasıl aktarıldığını açıklamaktır. Bu çalışma, korku sinemasının anlatısında müzik ve ses tasarımının önemini vurgulamakta ve aynı zamanda Türk ve Amerikan din temalı korku filmleri arasındaki estetik farklılıkları da incelemektedir. Filmlerdeki ürkütücü sesler belirlenmekte ve korkutucu ses kavramının kültürel olarak nasıl algılandı tartışılmaktadır. Toplamda altı film ve on dokuz sahne analiz edilmiştir. Türk korku sinemasının Amerikan korku sinemasıyla karşılaştırılmasının sebebi, yerli sinema hariç Türkiye'de en çok izlenen korku filmlerinin Amerikan filmleri olmasıdır. Çalışmada dini unsurlar odağa alındığından filmlerin yayınlandığı yıl farklılığı veya teknolojik gelişmeler göz ardı edilmiştir. Sadece din temalı filmler bağlamında izlenme oranları dikkate alınmış ve her iki ülkenin en çok talep gören filmlerindeki ses ve müzik tercihleri karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada, özellikle din temalı korku sinemasına odaklanılmıştır. Din temalı korku filmleri, ses ve müzik efektlerini, farklı alt türlerdeki korku filmlerine göre daha fazla kullanmakta ve ses üzerinden bir anlatı oluşturmaktadırlar. Özellikle Türk korku sinemasından örneklenen filmlerde, ses aracılığıyla izleyiciye farklı bir anlatı oluşturulduğu görülmüştür. Öyle ki, filmlerin sesleri kapatılırsa, din temalı filmler olduklarının anlaşılması bile güçleşmektedir. Türk korku sinemasının karşısına Amerikan korku sinemasının örneklenmesinin nedeni ise, Türkiye'de yerli sinema hariç en çok izlenen korku filmlerinin Amerikan filmleri olmasıdır. Her iki ülke sinemasından örneklenen filmler, Box Office verilerine göre seçilmiştir. Çalışmanın önemi, korku sinemasında müzik ve ses tasarımının film anlatısındaki yerinin önemini vurgulamaktır. Ayrı olarak Amerikan ve Türk din temalı korku sinemasının estetik tercihlerindeki farklılıklar da analiz edilmiştir. Ses ve müzik tercihlerindeki temel benzerlik ve farklılıkları daha iyi anlamak için her filmin anlatısında benzer olarak yer alan sahneler belirlenmiş ve benzerlik taşıyan sahnelerde ses ve müziğin yerleştirilmesi gözlemlenmiştir. Sahneler,“Öteki ile Tanışma”;“Ele Geçirilme (Possesion)”ve“Şeytan Çıkarma (Exorcism)”olmak üzere üç ana başlık altında analiz edilmiştir. Derlenen sahneler görsel ve işitsel açıdan değerlendirilmiş, literatür taramasından faydalanılarak dini sembollerle eşleştirilerek tartışılmıştır. Sonuç olarak din temalı korku filmlerinin, diğer alt türlere göre daha fazla ses ve müzik etkilerinden faydalandığı ve bunları anlatı araçları olarak etkili bir şekilde kullandıkları görülmüştür. Özellikle Türk korku filmlerinde ses aracılığıyla din temalı anlatıyı güçlendiren bir yapı kurulduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, I focused on religious-themed Turkish and American horror films and examined religious symbols in sound and music design in horror cinema. The aim of my study is to examine the effect of sound and music in the narrative of Turkish and American religious-themed horror cinema. Thus, I tried to explain how the fear in religion-themed films, which is the main subject of the films, is conveyed to the audience through sound and music. In my work, I identified eerie sounds in movies and explained how the concept of eerie sound is culturally perceived by audiences. I analyzed 6 movies and 19 scenes in total. The study clearly focuses on religious-themed horror cinema. Religious-themed horror films use sound and music effects more than other sub-genres of horror films and create a narrative over sound. I observed that especially Turkish horror films create a different narrative for the audience through sound. In fact, if the volume of the movies is turned down, it becomes incomprehensible that they are religion-themed movies. The reason why I compared Turkish horror cinema with American horror cinema is that American films are the most watched horror films in Turkey, excluding domestic ones. The films I chose for analysis are based on Box Office data from both countries. The importance of the study is to emphasize the role of music and sound design in the narrative of horror cinema. I also examined the aesthetic differences between American and Turkish religious-themed horror movies. Due to the particular focus on the use of religious elements, I disregarded any year differences between the films and the technological differences. Within the scope of the religious theme, I only took into account the viewing rates. Thus, I compared the sound and music preferences of the most demanded films from both countries. In order to better understand the basic similarities and differences in the sound and music preferences of the films, I identified similar scenes in the narrative of each movie that was taken as an example. In this way, I observed the positioning of sound and music in sequences with similar plots in movies. I examined the scenes under three main headings. In the first section,“Introducing the Other. (Öteki ile Tanışma)”I analyzed scenes introducing the entity, curse, or magic that the characters will be influenced b. In the second section, I analyzed“Possesion (Ele Geçirilme)”scenes where characters possessed by the Other, described as a demon or jinn, become active and instill fear in their surroundings. Particularly, I especially focused on the design of the demon/jinn voice in this section. In the third section,“Exorcism (Şeytan Çıkarma)”I analyzed scenes where characters are attempted to be rescued from a demon or jinn by a religious figure. In the first chapter titled“The Concept of Fear in Cinema (Sinemada Korku Kavramı)”, I explained what fear is and how it manifests in cinema. I studied the methodology of horror cinema and identified the concepts that create fear in horror cinema. I briefly explained the support of the exemplified concepts with sound and music effects through literature review and personal analysis. In the second part,“The Journey of American Horror Cinema (Amerikan Korku Sineması'nın Yolculuğu)”, I discussed the changes that American horror cinema has undergone until today. I also touched on the emergence of horror cinema and its subgenres. In the section titled“The Journey of Turkish Horror Cinema (Türk Korku Sineması'nın Yolculuğu)”, I discussed the films that left their mark on Turkish horror cinema. In particular, I dealt with the films that shape today's Turkish horror cinema. I discussed the importance of religious-themed horror cinema in the Turkish horror cinema market. The fourth section,“Selected Movies (Örneklenen Filmler)”, consists of two subsections,“American Horror Cinema (Amerikan Korku Sineması)”and“Turkish Horror Cinema (Türk Korku Sineması)”. I discussed the audience's reactions to the use of sound and music in movies, highlighting sound and music features. The fifth chapter,“Scene Analyses”is divided into three subsections as mentioned earlier:“Introducing the Other (Öteki ile Tanışma)”,“Possesion (Ele Geçirilme)”and“Exorcism (Şeytan Çıkarma)”In each subsection, first I analyzed the American films first, than Turkish films. The first subsection,“Introducing the Other (Öteki ile Tanışma)”, consists of scenes in which the audience is introduced to the other entity that haunts or curses the characters in the movies. I used tables for the scenes and wrote transcriptions of identifiable musical motifs. In the second subsection,“Possesion (Ele Geçirilme)”I examined the voice characteristics of the moments when the characters were possessed by demons or demons, and focused on the concept of“devil/demon voice”and explained how this voice was created using various undertones. In“Exorcism (Şeytan Çıkarma)”, the final subsection of this chapter, I used the same methods as in“Introducing the Other (Öteki ile Tanışma)”to analyze scenes in which characters are rescued from demons or demons by a religious figure. In the sixth chapter titled“Discussions (Tartışmalar)”, I interpreted the scene analyzes I made in the fifth chapter and discussed the religious symbols found in the analyses. The discussion revolves around determining which concepts in Muslim and Christian cultures correspond to the sound and musical effects observed in scene analyzes. In conclusion, the study reveals that sound design plays an important role in Turkish horror cinema and sound effects are more common than music. I highlighted the impact of sound design on audience perception and suggested that more research is needed in this area. Overall, I stressed the importance of sound in horror cinema and its ability to evoke fear and contribute to the narrative. As a result, I found that religious-themed horror movies benefited more from sound and music effects than other sub-genres and used them effectively as a narrative tool. Specifically, I stated that there is a structure that reinforces the religion-themed narrative in Turkish horror films with sound.