Fluctuations in epistemic (A)symmetry in video-mediated post-observation feedback conversations
Video ortamlı gözlem sonrası etkileşimlerde epistemik (A)simetride dalgalanmalar
- Tez No: 731582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR YİĞİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kanıta dayalı yansıtıcı uygulamalar, tüm güncel yabancı dil öğretmeni yetiştirme çerçevelerince desteklenmektedir. Bununla birlikte, mentor ve öğretmen adaylarının veriye dayalı dizilere sıralı ve ilişkisel olarak nasıl yöneldiklerine dair araştırmalar kısıtlıdır. Benzer şekilde, video ortamlı pedagojik etkileşimlere ilişkin pandemi sonrası gelişen ilk yardım anlayışından ötede, kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik gereksinimi de göz önünde bulunduran bu tez, başat olarak, Öğretmenlik Uygulaması kapsamında video ortamlı gözlem sonrası etkileşimlerinde (GSE) gelişen epistemik asimetrileri incelemektedir. 17 video ortamlı GSE'nin video kayıtları, Çok-modlu Konuşma Analizinin teorik ve metodolojik ilkeleri kullanılarak incelenmiştir. Veriler, epistemik (a)simetrideki dalgalanmaların, yansıma ve değerlendirmeye yönelik dizilerin ilerlemesi için bir katalizör görevi gördüğünü ortaya koymaktadır. Mentorlar, öğretmen adaylarının kendi pratiklerine dair deneyimsel bilgi otoritelerine işaret etmek ve yansıtıcı beyanlara davet etmek için epistemik konumlarını stratejik olarak düşürmektedir. Öte yandan, değerlendirme odaklı dizileri başlattıklarında gerek epistemik, gerek deontik otoritelerine meydan okuyacak herhangi bir potansiyel direnci sınırlamak için, kendi epistemik üstünlüklerini sistematik olarak etkileşime dahil etmektedirler. Aynı zamanda video ortamı, kanıtlara yönelik ortak dikkat sağlamak için çok-modlu olanaklar sunmaktadır. Bulgular, video ortamlı öğretmen eğitiminin sağladığı olanaklar ve zorluklara ilişkin alanyazına katkıda bulunmakta ve geri bildirim konuşmalarında epistemik araçların sıralı ve ilişkisel organizasyonunu anlamamız için pedagojik ve metoda yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Evidence-based reflective practices are promoted in all recent frameworks for language teacher education (LTE). However, the research into how the mentor and trainees sequentially and relationally orient to these data-led sequences remains scarce. Similarly, video-mediated pedagogical interactions need to move forward from the first aid approach to have a sustainable understanding of the video-mediated LTE. With this in mind, this thesis primarily investigates epistemic asymmetries unfolding in video-mediated post-observation conversations (POC) in language teaching practicum. The video-recordings of 17 video-mediated POCs are micro-analysed using the theoretical and methodological tenets of multimodal conversation analysis. Data suggests that the fluctuations in epistemic (a)symmetry serve as a catalyst for the progression of reflection and evaluation-oriented sequences. That is, the mentors strategically downgrade their epistemic position to index the trainees' experiential knowledge and invite for reflection. However, the tide turns when the mentors initiate evaluation-oriented sequences in which the volume of trainee voice is turned down. They systematically insert their epistemic authority to limit any potential resistance that would challenge their epistemic, as well as deontic authority to do evaluation. The video medium also creates unique multimodal opportunities for mutual orientation to evidence. The findings are conducive to the expanding research into the affordances and challenges of video-mediated language teacher education and have possible pedagogical and research implications for our understanding of the sequential and relational organization of epistemics in feedback conversations.