La enseñanza del Español a estudiantes Turcos: Los tiempos pasados
İspanyolcanın Türk öğrencilere öğretimi: Geçmiş zamanlar
  1. Tez No: 731587
  2. Yazar: SILAM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JULIA MARTINEZ GONZALEZ KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İspanyolca
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnsanlar çeşitli amaçlar doğrultusunda yabancı bir dil öğrenmek isterler. Dil öğrenme süreci boyunca öğrencilerden dört temel beceriyi edinmeleri beklenir. Bu beceriler; okuduğunu anlama, dinleme, yazma ve konuşma becerileridir. Tüm bu becerilerin ortak noktasını dil bilgisi oluşturmaktadır. Öğrenme sürecinde öğrencilerin birçok zorlukla karşılaştıkları da bilinen bir gerçektir. Bu zorlukların üstesinden gelmek ve dili kullanma becerilerinin geliştirilmesi amacıyla geçmişten günümüze farklı metotlar geliştirilmiş ve geliştirilmeye de devam edilmektedir. Bu çalışma boyunca Türk öğrencilerin İspanyolcada“geçmiş zamanlar”konusunu öğrenirken karşılaştıkları zorluklar incelenmiş ve öğrencilerin fiil çekimlerinde ve kullanım alanlarında zorluklar yaşadıkları yapılan uygulamalar sonucunda tespit edilmiştir. Dil bilgisi hatalarını en aza indirmek ve dilin kullanımını daha etkili bir hale getirebilmek amacıyla geleneksel yöntemlerden farklı olarak“Consciousness Raising (bilinç uyandırma) yöntemi ve sözel olmayan uyarıcılar”uygulama sürecinde kullanılmış olup yöntemlerin etkileri gruplandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
People want to learn a foreign language for various purposes. During the language learning process, students are expected to acquire four basic skills. These skills are; reading comprehension, listening, writing and speaking skills. The common point of all these skills is grammar. It is a well-known fact that students face many difficulties in the learning process. In order to overcome these difficulties and improve language skills, different methods have been developed from past to present, and they continue to be developed. During this study, the difficulties encountered by Turkish students while learning the subject of“past tenses”in Spanish were examined and it was determined as a result of the applications that the students had difficulties in conjugation and usage areas. In order to minimize grammatical errors and to make the use of language more effective, unlike traditional methods,“Consciousness Raising method and non-verbal communication method”were used in the application process and the effects of the methods were grouped.