Kamu yönetiminde dijital dönüşüm ve COVID-19 salgınının Türk kamu yönetimine etkileri: Konya örneği
Digital transformation and effects of COVID-19 pandemic in the Turkish public administration: The case Konya
- Tez No: 731588
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Koronavirüs salgını 2019 yılında Çin'de ortaya çıkmış yüksek bulaşıcılığa sahip olması sebebiyle tüm dünyaya kısa sürede yayılarak kriz ortamına sebep olmuştur. Ülkeler tarafından kısıtlayıcı tedbirler alınmış, insanlar maske-mesafe-hijyen kurallarına uyarak, yaşamlarına devam etmişlerdir. Salgın sürecinden diğer alanlar gibi kamu yönetimi de etkilenmiş, vatandaşlar eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda aldıkları hizmetlere evden dijital araç ve aygıtlar aracılığıyla ulaşmışlardır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde dijital ve dijital dönüşüm kavramları açıklanarak, dijital çağın ortaya çıkışı ve dijital dönüşümün kamu yönetimindeki etkisinden söz edilmiştir. İkinci bölümde, koronavirüs salgınının Türk Kamu Yönetimindeki etkileri eğitim sağlık ve sosyal hizmetlerdeki örnekleriyle incelenmiştir. Son bölümde ise, Konya ilinde belirlenen 9 yönetici ile salgının kamu yönetimindeki etkileri üzerine mülakat tekniği uygulanarak bir saha araştırması yapılmıştır. Araştırmada, mülakat verilerinden elde edilen bulgular doğrultusunda ulaşılan araştırma sonuçları bir tema çerçevesinde betimsel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada, salgın ortamında yönetimde dijital araç, aygıt ve altyapının zaman zaman yetersiz kaldığı, personel ve vatandaşın yönetimde dijitalleşmeye tutumları ve yeterliliği, esnek çalışma süreçlerinin olumlu ve olumsuz yansımaları, yönetim tarzında ve hizmet sunum biçiminde oluşan değişiklikler ve çözüm önerileri yöneticilerle yapılan mülakatlar sonucunda tespit edilmiştir. Bu veriler ışığında çalışmanın, koronavirüs salgınının kamu yönetiminde yarattığı etkinin yöneticilerin gözünden değerlendirilerek bu doğrultuda çözüm önerileri sunması bakımından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus outbreak, which emerged in China in 2019, has caused a crisis environment by spreading to the whole world in a short time due to its high contagiousness. Restrictive measures have been taken by countries, and people have moved on with their lives by following the mask-distance-hygiene rules. Like other areas, the public administration has been affected by the epidemic process, and citizens have accessed the services they have received in the education, health and social fields through digital tools and devices from home. The study consists of three parts. In the first part, the concepts of digital and digital transformation were explained and the emergence of the digital age and the impact of digital transformation on public administration were discussed. In the second part, the effects of the coronavirus outbreak on Turkish Public Administration were examined with examples in education, health and social services. In the last part, a field study was conducted by applying the interview technique on the effects of the outbreak on public administration with 9 administrators determined in Konya. In the research, the research results obtained in accordance with the findings from the interview data were evaluated descriptively within the framework of a theme. In the study, the inadequacy of digital tools, devices and substructure in management from time to time in the epidemic environment, the attitudes and adequacy of the personnel and citizens to digitalization in management, positive and negative reflections of flexible working processes, changes and solution suggestions in the administration style and service delivery style were determined as a result of interviews with administrators. In the light of these data, it is thought that the study will contribute to the literature in terms of providing solutions in this direction by evaluating the impact of the coronavirus outbreak on public administration through the eyes of managers.