Kümelenme ve kentsel kalkınma arasındaki ilişki: Gaziantep halı sektörü örneği
Relationship between clusteri̇ng and urban development: Gaziantep provi̇nce carpet sector example
  1. Tez No: 731586
  2. Yazar: ÖMER SADIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son zamanlarda ekonomik kalkınmayı gerçekleştirebilmenin yolunun bölgesel daha da özelde kentsel düzeyde uygulanan bazı politikalardan geçtiği oldukça revaçta olan bir konudur. Bu politikalardan en göze çarpanı ise kümelenme modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek kentsel gerek genel ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmek suretiyle küresel alanda rekabet edebilmenin mekânsal uygulamaların yansımasıyla olacağı vurgulanmaktadır. Diğer bir deyişle, belirli bir ekonomik coğrafyada kolektif bir bilinçle yığılmalar oluşturan sektörlerin başarısı kentsel ve daha geniş düzeyde kalkınmanın temelini oluşturmaktadır. Kümelenme ve kümelenmenin kentsel kalkınmaya olan etkisi bağlamında genel kalkınmanın yolu, kümelenme oluşumuna bağlı yerel kalkınmadan geçtiği şeklinde mekânsal bir ölçek haline dönüşmektedir. Ekonomik faaliyetlerin belirli bir alanda kümelenmesi, kentlerin kalkınması ve bunu sürdürebilmesi bakımından en önemli unsurlardan birisidir. Bu çalışma, kentsel kalkınmada kümelenme modelinin faydasını ve Gaziantep özelinde kümelenmiş halı sektörünün kentin kalkınmasına nasıl katkıda bulunduğunu tespit etmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, it is a very popular issue that the way to realize economic development is through some policies applied at the regional and especially the urban level. The most striking of these policies is the clustering model. It is emphasized that being able to compete in the global arena by realizing both urban and general economic development will be possible with the reflection of spatial practices. In other words, the success of sectors that form agglomerations with a collective consciousness in a given economic geography underlies urban and wider development. In the context of clustering and the impact of clustering on urban development, the way of general development turns into a spatial scale in the form of local development depending on cluster formation. Clustering of economic activities in a certain area is one of the most important factors for the development of cities and their sustainability. This study tries to determine the benefit of the clustering model in urban development and how the clustered carpet industry in Gaziantep contributes to the development of the city.