Mevsimlik tarım işinde kadın emeği: Kahramanmaraş ve Gaziantep örnekleri
Women's labor in seasonal agricultural work: Examples of Kahramanmaraş and Gaziantep
- Tez No: 731599
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÇAHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de tarım sektörü ve mevsimlik tarım işçiliğinde kadın emeği ele alınmaktadır. Mevsimlik işlerde çalışanların büyük bir kısmını kadın ve çocuklar oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında Kahramanmaraş ve Gaziantep'te tarla ve bahçelerde günübirlik çalışan kadınlar ile derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiş ve anket çalışması uygulanmıştır. Araştırma kapsamında, Kahramanmaraş ve Gaziantep'te günübirlik çalışan kadınların büyük bir kısmının çevre il ve ilçelere gittiği görülmektedir. Gece yolculuk eden kadınların kalabalık servis araçları ile uygun olmayan koşullarda taşındığı görülmektedir. Kadınların çalışma saatlerinin uzun, dinlenme sürelerinin yetersiz, ücretlerin düşük olduğu, aracı ve işverenler ile olan ilişkileri dikkate alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, günü birlik mevsimlik tarım işi yapan kadınların sosyo-demografik yapılarını, ücret ve çalışma hayatında karşılaştıkları sorunları ortaya koymaktır. Bu çalışma kapsamında, günübirlik kadın tarım işçilerinin; sosyo-demografik yapılarına, çalışma ve yaşam koşullarına yönelik sorular belirlenerek, 01.09.2021 ile 15.11.2021 tarihleri arasında mevsimlik kadın işçileri ile beraber Kahramanmaraş ili Çağlayancerit ilçesinde yüz yüze 20 mülakat ve Kahramanmaraş ile Gaziantep illerinde 80 anket görüşmesi yapılmıştır. Analizler SPSS 21.0 programı ile yapılmıştır ve %95 güven düzeyinde çalışılmıştır. Çalışan Mekânın Fiziksel Özelliklerinin yaşanılan ile göre farklılık gösterme durumu Mann Whitney testi, çalışmaya gidilen ile göre farklılık gösterme durumu Kruskal Wallis testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, bulgular kısmında tablolarla belirtilmiş olup sonuçlar tartışılarak çözüm önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, women's labor in the agricultural sector and seasonal agricultural work in Turkey is discussed. Most of the seasonal workers are women and children. Within the scope of the study, in-depth interviews were conducted with the women who work daily in the fields and gardens in Kahramanamaraş and Gaziantep, and a questionnaire study was applied. Within the scope of the research, it is seen that most of the women working dailyin Kahramanmaraş and Gaziantep go to the surrounding provinces and districts. It is seen that women traveling at night are transported in crowded service vehicles under unsuitable conditions. It has been taken into account that women's working hours are long, their rest periods are insufficient, their wages are low, and their relations with intermediaries and employers. The aim of this study is to reveal the socio-demographic structures of women who do seasonal agricultural work, and the problems they encounter in wage and working life. Within the scope of this study, daily female agricultural workers; By determining questions about their socio-demographic structures, working and living conditions, 20 face-to-face interviews were conducted with seasonal female workers in Çağlayancerit district of Kahramanmaraş province and 80 questionnaire interviews were conducted in Kahramanmaraş and Gaziantep provinces between 01.09.2021 and 15.11.2021. Analyzes were made with the SPSS 21.0 program and were studied at a confidence level of 95%. The difference between the physical properties of the working place and the living conditions was analyzed with the Mann Whitney test, and the difference between the working place and the place where the study was performed was analyzed with the Kruskal Wallis test. The data obtained are indicated with tables in the findings section, and solutions are suggested by discussing the results.