Solfej öğretim yöntemlerinden hareketli do ve sabit do solfej metotlarının karşılaştırılmalı analizi
The comparative analysis of the solfege teaching methods: Movable-do and fix-do
- Tez No: 731601
- Danışmanlar: PROF. BERRAK TARANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı ülkemizdeki müzik okullarında eğitimi verilen sabit do solfej metoduna, diğer ülkelerde de eğitimi verilen hareketli do metoduyla ilgili bilgi aktarmaktır. Solfej eğitiminin yapı taşları belirlenmiş ve solfej eğitiminin önemi vurgulanmıştır. Birinci bölümde solfej ve yöntemlerinden bahsedilmiştir. Bu yöntemlere örnek metotlar gösterildikten sonra ikinci bölümde daha çok hareketli do metodunda uygulanan basamaklar göz önünde bulundurularak hareketli do metodu incelenerek aktarılmıştır. Hareketli do metoduyla ilgili okullarda okutulabilecek yazılı Türkçe bir metot olmadığı saptanmış, bununla ilgili yapılan araştırmada metot anlatılmaya ve örneklendirilmeye çalışılmıştır. Hareketli do metodunun solfej eğitimine katkısı olacağı düşüncesiyle önermeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to convey information about the fixed do solfeggio method taught in music schools in our country and the moving do method taught in other countries. The building blocks of solfeggio training were determined and the importance of solfeggio training was emphasized. In the first chapter, solfeggio and its methods are mentioned. After showing examples of these methods, in the second part, the moving do method is examined and conveyed, taking into account the steps applied in the moving do method. It has been determined that there is no written Turkish method that can be taught in schools related to the moving do method, and the method has been tried to be explained and exemplified in the studies on this subject. Suggestions were made considering that the moving do method would contribute to solfeggio education.