Birleştirilmiş sınıf öğretmenleri perspektifinden zorbalık
Bullying from the perspective of multigrade classroom teachers
- Tez No: 731602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BEZCİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mevcut araştırmada birleştirilmiş sınıflarda görev yapan öğretmenlerin bu sınıflarda meydana gelen zorbalıkla ilgili görüşleri incelenmiştir. Öğretmenlerin görüşleri zorbalık tanımı, zorbalık türleri, zorbalığın sergilemesine yol açan nedenler, zorbalıkla baş etme yolları, zorbalığın etkileri ve zorbalığa karşı alınabilecek önlem önerileri kategori altında incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri katılımcılarla düzenlenen yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Çankırı il merkezi ve ilçelerinde görev yapmakta olan ve birleştirilmiş sınıf tecrübesi bulunan 25 sınıf öğretmeni oluşmaktadır. Araştırmanın bulgularında zorbaların genel olarak yaşça büyük ve güçlü olan öğrenciler olduğu ve bu durumun da birleştirilmiş sınıf sisteminde farklı şubelerin bir arada öğrenim görmesi sebebiyle ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Birleştirilmiş sınıf öğretmenlerinin en fazla karşılaştıkları zorbalık türünün fiziksel ve sözel zorbalık olduğu; zorbalık davranışları ile baş etmede en önemli yolun okul-aile işbirliği ve öğrencilerle daha yakından ilgilenmek olduğu; ayrıca, zorbalık davranışının zorba, mağdur ve tanıkları birçok yönden olumsuz etkilendiğini görülmüştür. Araştırmanın sonuçları değerlendirildiğinde sınıf öğretmeni yetiştirme programlarında birleştirilmiş sınıf konulu derslerin yer alması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra birleştirilmiş sınıf uygulamalarının yaygın olduğu kırsal bölgelerde velilerin, okul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve öğrencilerin zorbalıkla ilgili farkındalıklarının arttırılmasının birleştirilmiş sınıflarda karşılaşılan zorbalığı azaltmakta etkili olacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Multigrade classroom teachers' opinions about bullying occurring in their classrooms are investigated in the current study. Accordingly, teachers' definitions of bullying, types of bullying they witness, the reasons behind bullying, ways to cope with bullying, effects of bullying, and possible precautions against bullying were examined in the study. The current study has a case study research design among the qualitative research types. The data of the study was collected through semi-structured interviews conducted with participants. The sample of the study is consists of 25 classroom teachers having multigrade classroom teaching experience from Çankırı city center and its districts. Results of the analysis indicated that bullies are generally older and stronger students, and this arises from the context of the multigrade classroom where different grades are educated together. Additionally, it was detected that the most common bullying types in the multigrade classroom are physical and verbal bullying; the most essential way to cope with bullying is providing school-family cooperation and dealing with students more closely; bullying negatively affects bullies, victims and witnesses in many aspects. Evaluation of the results revealed that courses about multigrade classrooms should be included in the primary teacher education program. In addition, it was suggested that raising awareness of parents, school administrators, teachers and students on bullying can be effective to reduce bullying in rural areas where multigrade classroom practices are widespread.