Türkiye'deki yüksek öğretim kurumlarında verilen şeflik eğitiminin incelenmesi
Examination of chief education given in higher education institutions in Turkey
  1. Tez No: 978814
  2. Yazar: SU UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER DENİZ BAŞUĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Teorileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Teorisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında sunulan şeflik öğretim programlarını içerik, yapı, uygulama ve etkililik açısından çok yönlü biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Müzik eğitiminde şeflik, bireyin teknik, iletişimsel ve liderlik becerilerini bütüncül bir şekilde kullanmasını gerektiren disiplinlerarası bir alandır. Tezin temel problemi, söz konusu programların güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesi olup, bu doğrultuda eğitim yapılanmasının nasıl kurgulandığı, programlar arasındaki benzerlik ve farklılıkların neler olduğu, öğrenci ve mezunların görüşleri ile eğitim sistemine yönelik değerlendirmeleri, alt problem olarak ele alınmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma ve tarama modeli kullanılmış; veri toplama sürecinde literatür incelemesi, çoktan seçmeli sorular, yazılı ve sesli görüşmeler ile Likert ölçekli anket uygulanmıştır. Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında verilen şeflik öğretim programlarının ders içerikleri analiz edilerek, şef adaylarının mesleki ve kişisel gelişimlerine olan etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda; müzikal işitme düzeyi, partisyon okuma ve çalma becerisi, solfej, ritmik çözümleme, müzik teorisi (armoni, kontrpuan, füg), şeflik tekniği, müzik topluluğuna hâkimiyet ve müzik kültürü düzeyi hem öğrenci hem de profesyonel şefler için zorunlu mesleki yeterlilikler olarak öne çıkmaktadır. Buna ek olarak, liderlik, güvenilirlik, sorumluluk bilinci ve kişisel gelişim gibi özellikler, şeflik mesleğinde zorunlu kişisel özellikler olarak tanımlanmıştır. Katılımcıların büyük çoğunluğu iletişim becerisi, olumlu beden dili, Türkçeyi doğru kullanma, yaratıcı düşünme ve genel kültür gibi faktörleri oldukça önemli kişisel yeterlilikler arasında değerlendirmiştir. Katılımcıların büyük bir kısmı mevcut şeflik öğretim programlarını temel müzik eğitimi açısından yeterli bulurken, uygulamalı eğitim boyutunun eksik olduğunu belirtmiş ve kurum dışı tamamlayıcı eğitimlere duyulan ihtiyacı vurgulamıştır. Özellikle orkestrasyon, yabancı dil, ustalık sınıfı, topluluk psikolojisi, şan ve sınıf yönetimi gibi alanlarda dış destek alan katılımcılar, bu programların mesleki gelişimlerini önemli ölçüde desteklediğini ifade etmiştir. Bu durum, şeflik eğitiminde disiplinlerarası yaklaşımların ve uygulama temelli etkinliklerin artırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında şeflik eğitiminin yapılandırılmasında bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır. Mevcut programların yeniden gözden geçirilerek; öğrenci merkezli, sahaya dayalı, liderlik ve müzikal yaratıcılığı destekleyen bir müfredat anlayışı benimsenmelidir. Araştırma, gelecekte geliştirilecek şeflik öğretim programları için yol gösterici öneriler sunmakta olup, müzik eğitiminde kalite ve etkinliğin artırılması yönünde önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a comprehensive analysis of the conducting education programs offered in higher education institutions across Türkiye. Conducting, as a discipline within music education, requires a holistic combination of technical proficiency, leadership capabilities, and interpersonal communication skills. The central research question explores the strengths and weaknesses of conducting curricula and evaluates their structural designs, inter-institutional similarities and differences, and the perspectives of students and graduates regarding the quality and effectiveness of their education. A qualitative research methodology was employed, utilizing descriptive and survey-based approaches. The data collection process included literature review, multi-choice questionnaires, written and audio-recorded interviews, and Likert-scale evaluations. Participants were selected among individuals currently receiving or previously having received conducting education within Türkiye, regardless of age group. Institutional course schedules and content were analyzed to assess how conducting education supports both professional and personal development. The results indicate that core musical competencies—such as aural skills, solfège, rhythmic analysis, score reading and interpretation, conducting technique, ensemble management, and musical cultural knowledge—are considered fundamental professional qualifications by all participants. Additionally, leadership, reliability, responsibility awareness, and personal development emerged as indispensable personal attributes for conductors. Communication skills, confident body language, correct use of Turkish, vision, creativity, maturity, and emotional sensitivity were also highlighted as highly valued traits. While most participants agree that current curricula provide a solid foundation in music theory and performance, a significant majority reported limited access to practical and interdisciplinary learning opportunities. Of the respondents, 72% emphasized the need for supplementary training beyond institutional curricula, particularly through masterclasses, foreign language programs, vocal training, classroom management, and ensemble psychology education. Such external learning avenues were found to contribute positively to participants' musical interpretation, leadership capabilities, and self-confidence. Further findings revealed varying levels of satisfaction among students and graduates. Only 20% found the existing curriculum fully sufficient, whereas 72% deemed it inadequate in preparing students for the professional demands of conducting. The desire for advanced orchestration, score interpretation, and graduate-level studies was notably present among participants. Moreover, respondents expressed a need for conducting programs to place greater emphasis on interpretive creativity, stylistic knowledge, and performance-based skill development. In conclusion, this research underscores the necessity for a restructuring of conducting education in Türkiye through more inclusive, practice-oriented, and interdisciplinary curricula. The findings support the idea that modern conducting education should integrate broader pedagogical strategies, personalized growth initiatives, and field-based applications. Ultimately, the study contributes meaningful insights toward shaping future conducting education models and enhancing the overall quality and effectiveness of music training programs within the context of Turkish higher education.