Leadership in terrorist organizations and effects on radicalization processes: Case study of esoteric terrorist groups
Terör örgütlerinde liderlik ve radikalleşme süreçlerine olan etkileri: Ezoterik terör grupları örneğinde
- Tez No: 731603
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Terörizm, bugün bir bütün olarak uluslararası güvenliğe, ulus devletlere, bireylere ve onların sivil özgürlüklerine karşı en büyük tehdittir. Modern terör örgütleri oldukça farklı ve çok daha karmaşık olduğundan, bu boşluğu doldurmak için akademik çalışmalarda daha fazla çaba gösterilmesi gerekmektedir. Bu çalışma aracılığıyla terörizm araştırmalarında üzerinde durulmayan konulara değinilecektir. Araştırma boyunca genel olarak karizmatik liderlik ve radikalleşme süreçlerine olan etkileri incelenecektir. Bu çalışma, ezoterik terör gruplarındaki karizmatik liderlik olgusunu incelerken, radikalleşme süreçlerine olan etkilerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparken, araştırma boyunca hem bireysel hem de grup düzeyinde radikalleşmenin sosyal psikolojik analizi de incelenecektir. Çalışma nitel araştırma yöntemini kullanmış ve döküman incelemelerinden yararlanmıştır. Ayrıca, konuya ilişkin teorik çerçeveyi anlamamıza yardımcı olacak üç ezoterik terör grubuna ilişkin vaka çalışmaları yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Terrorism is the greatest threat against international political system, nation states, it's citizens and their civil liberties today as a whole. Since modern terrorist organizations are quite different and much more complex, greater effort is needed in academic studies in order to fill the gap. Through this research, unfocused topics in terrorism studies will be touch upon. In general, charismatic leadership and effects of it on radicalization process will be studied throughout the research. This study aims to discover the charismatic leadership phenomena in esoteric terrorist groups while focusing on its effects on radicalization processes. While doing so, analysis of social psychology of both individual and group level radicalization will also be studied throughout the research. The study used qualitative research method and utilized scanning of documents. Also, there will be case studies of three esoteric terrorist groups, which will help us to comprehend the theoretical framework on cases.