Arazi toplulaştırmasının tarım arazilerine etkisi
Land consolidation effect on agriculture
- Tez No: 731615
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR AYDINALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde yapılan ve yapılması düşünülen toplulaştırma projeleri ve uygulamalarından elde edilen sonuçların araştırılması, tarım arazileri ve tarıma etkilerinin ortaya konarak tartışılması ve geleceğe ilişkin önerilerin sunulması amaçlanmıştır. Çalışmanın tamamı değerlendirildiğinde, tarım arazilerinden maksimum verim elde etmeyi amaçlayan arazi toplulaştırma projeleri hakkında tarımsal üretim yapan kitlenin bilinçlendirilmesi gerektiği ve kırsal kalkınma planlarında özellikle toplulaştırma çalışmalarına çok daha fazla yer verilmesi gerektiği net bir şekilde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the results obtained from the consolidation projects and applications made or planned in our country, to discuss the agricultural lands and their effects on agriculture, and to present suggestions for the future. When the whole study is evaluated, it is clearly seen that the awareness of our society on land consolidation projects aiming to obtain maximum efficiency from agricultural lands should be raised and that consolidation studies should be given much more place in development plans.