Arazi toplulaştırmasının üreticiler üzerine olan etkilerinin analizi
Analysiz of the effects of land collection on producers
- Tez No: 932796
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İKİKAT TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Arazi toplulaştırma (AT) projeleri, tarım arazilerinde verimliliğin artırılması, kırsal kalkınmanın desteklenmesi, küçük, parçalı ve dağınık haldeki arazilerin birleştirilmesi çalışmalarıyla tarımsal üretimde sürdürülebilirliği hedeflemektedir. AT projesi, Türkiye'de birçok bölgede arazi kullanımını optimize etmek ve kırsal alanların kalkınmasını desteklemek amacıyla yapılmaktadır. Kahramanmaraş ilinde de tarımsal faaliyetlerin daha işlevsel olması amacıyla AT çalışmaları yürütülmektedir. Proje alanlarında arazi sahiplerinin hakları, bölgenin tarımsal üretim profili, arazi yapısı yasal süreç, çevresel, ekonomik ve sosyal etkiler dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerdir. Bu çalışmada, Arazi Toplulaştırma ve Tarla içi geliştirme Hizmetleri Projesi kapsamında Kahramanmaraş İli Türkoğlu ilçesi 17 yerleşim biriminde yapılan arazi toplulaştırma projesinin işletmelerde oluşturduğu etkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma bölgesinde 105 üretici ile yüz yüze yapılan anketlerden elde edilen veriler çalışmanın ana materyalini oluşturmuştur. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Lojistik Regresyon ve Ki-kare testi kullanılmıştır. AT projesi hakkında bilgi sahibi olma durumunu etkileyen faktörler Lojistik Regresyon analizi ile açıklanmış olup proje hakkında bilgi sahibi olma durumu üzerinde cinsiyet, aile birey sayısı, eğitim, tarımsal üretim tecrübesi, arazi miktarı değişkenlerinin etkili olduğu belirlenmiştir. AT sonrası üreticilerin gelir düzeylerindeki değişim ile yaş, tarımsal danışman ile görüşme, tarımsal üretimde dijital uygulamaları kullanma, tarımsal eğitimlere katılma, tarımsal örgütlere üye olma, toplulaştırmanın önemli olduğunu düşünme, AT sonrası tarımsal ekipman değişikliği, AT projesini diğer üreticilere tavsiye etme değişkenleri arasında istatistiki açıdan anlamlı bir farklılığın olduğu saptanmıştır. Toplulaştırma çalışmalarına başlamadan önce uygulama bölgesinde üreticilerin proje sürecine yönelik görüşleri dikkate alınarak eğitimler arttırılmalı ve farkındalık programları yürütülmelidir. Arazi mülkiyetiyle ilgili yasal süreçlerin de hızlandırılması üretimi ve üreticiyi mağdur etmeyecek iyileştirmeler yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Land consolidation (AT) projects aim to sustain sustainability in agricultural production with the efforts of increasing productivity in agricultural land, supporting rural stay, combining small, fragmented and scattered lands. The horse project is carried out to optimize land use in many regions in Turkey and to support the development of rural areas. Horse studies are carried out in order to make agricultural activities more functional in Kahramanmaraş province. The rights of landowners in the project areas, the agricultural production profile of the region, the land structure of the region, the legal process, environmental, economic and social effects are important factors to be considered. In this study, it is aimed to determine the impact of the land consolidation project carried out in the 17 settlement units of Kahramanmaraş district of Kahramanmaraş province within the scope of Land Collection and In -Field Development Services Project. The data obtained from face -to -face surveys with 105 manufacturers in the research area constituted the main material of the study. Descriptive statistics, logistics regression and Chi-square test were used in the analysis of the data. Factors affecting the status of having information about the horse project were explained by logistics regression analysis and it was determined that gender, number of family members, education, agricultural production experience and land variables were effective on the status of having information about the project. The change in the income levels of the manufacturers after the horse, age, interview with agricultural consultant, using digital practices in agricultural production, participating in agricultural training, membership of agricultural organizations, considering that it is important to consolidate, changing agricultural equipment after the horse to other producers. There was a significant difference. Before starting the consolidation studies, the trainings should be increased and awareness programs should be increased considering the opinions of the producers in the application region regarding the project process. It has been concluded that improvements should be made to accelerate, production and not victims of legal processes related to land ownership.