The examination of the relationship between integrated reporting and cost of capital: Evidence from Borsa Istanbul
Entegre raporlama ve sermaye maliyeti arasındaki ilişkinin incelemesi: Borsa İstanbul (BİST) örneği
- Tez No: 731623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK PİRGAİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi'nin kurulması ve Entegre Raporlama Çerçevesi'nin tanıtılmasıyla Entegre Raporlama'nın (IR) etkileri üzerine tartışmalar başlamıştır. Şirketler tarafından yayımlaması gereken finansal bilgilere dayalı tabloların aksine, IR (mevcut durumda gönüllülük esasına göre yayınlammaktadır), kurumsal performansı iyileştirmeye yardımcı olması amaçlanan finansal olmayan bilgileri de içerir. Bu çalışma, IR'nin finansman maliyeti üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Özellikle, IR'nin ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti (WACC), özsermaye maliyeti (COE) ve borcun maliyeti (COD) üzerindeki etkisi irdelenmektedir. IR'nin etkisi, ayrı ayrı ve örnek şirketlerin Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) puanlarıyla birlikte ölçülmektedir. Ayrıca, ESG puanları ile finansman maliyeti arasındaki ilişki üzerinde IR'nin olası düzenleyici rolü de incelenmektedir. Araştırma verileri ikincil olup, Borsa İstanbul'da işlem gören toplam 59 şirketin 2015-2020 yılları arasındaki verilerini içermektedir. Hipotezlerin test edilmesi amacıyla panel veri analizi kullanılmaktadır. Sonuçlar, WACC'nin ESG puanları ve IR ile pozitif olarak ilişkili olduğunu gösterirken, ne ESG ne de IR'nin COE üzerinde önemli bir etkisi vardır. COD dikkate alındığında, yüksek ESG puanlarının düşük borç maliyeti anlamına geldiği sonucuna ulaşılmıştır. ESG ve IR uygulamalarının henüz gelişmekte olan bir piyasada yatırımcılar tarafından olumlu algılanmadığı değerlendirilmiştir. Özellikle sermaye piyasalarında yatırımcılar konula ilgili farkındalıkları olmadığından ve/veya isteksiz davrandıklarından bu tür çağdaş uygulamalara önem atfetmemektedir. Bununla birlikte, IR'nin ESG ve WACC arasındaki ilişki üzerindeki düzenleyici etkisi, şirketlerin değer yaratan faaliyetlerini daha iyi iletmek için IR kullandıklarında WACC'nin azaltılabileceğini göstermektedir. Benzer bir etki COD için de gözlemlenmiştir, çünkü IR hazırlayan sosyal performansı yüksek şirketlerin borç piyasasındaki düşük maliyetlerden yararlanabileceği tespit edilmiştir. IR'nin düzenleyici rolü dışında, IR'nin“sürdürülebilir”şirketler arasında finansman maliyetini azaltma potansiyeline sahip olduğuna dair kanıt da sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the establishment of the International Integrated Reporting Council and with the introduction of the Integrated Reporting Framework, the debate on the implications of Integrated Reporting (IR) has begun. Unlike the familiar financial statements based on financial information that companies are required to publish, IR (currently published on a voluntary basis) includes non-financial information that is intended to help improve corporate performance. This study aims to investigate the impact of IR on the cost of funding. Specifically, we look into the impact that IR leaves on weighted average cost of capital (WACC), cost of equity (COE) and cost of debt (COD). Impact of the IR will be measured separately and in combination with the Environmental, Social, and Governance (ESG) scores of the sample companies. We also examine the possible moderating role of IR on the relationship between ESG scores and cost of funding. Research data is secondary, and it comprises data from 2015 to 2020 for a total number of 59 companies which are listed on Borsa Istanbul. To test our hypothesis, we employ panel data analysis. Our results indicate that WACC is positively associated with ESG scores and IR, while neither ESG nor IR has a significant impact on COE. When COD is considered, we find that high ESG scores translate into low cost of debt. We conclude that ESG and IR practices are not perceived positively by investors in an emerging market yet. Particularly in the capital markets, they appear to be unaware and/or reluctant in attaching importance on such contemporary practices. However, the moderating impact of IR on the relationship between ESG and WACC shows that WACC can be reduced when companies also use IR to better communicate their value creating activities. A similar impact is observed for COD as we find that IR preparing social-sensitive companies may take the advantage of reduced costs in the debt market. Apart from the moderating role of IR, we provide evidence that IR has a potential in reducing the cost of funding among“sustainable”companies.