Beydavi tefsirinin Garibu'l-Kur'an açısından tahlili ve Rağıb'ın müfredatı ile karşılaştırılması
An analyzing of Beydâvî's explanation in terms of Garibü'l-Qur'ân and comparison with Râgib El-isfehani's curriculum
  1. Tez No: 731626
  2. Yazar: ABDÜLKERİM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kur'ân-ı Kerim, Allah tarafından insanların dünya ve ahiret saadetine ulaşmaları için son peygamber Hz. Muhammed'e (s.a.s.) indirilmiştir. Onu anlamak ve ondan hakkıyla istifade edebilmek, onu oluşturan ayetleri anlamaktan geçmektedir. Ayetleri anlamak ise ondaki kelime ve terkipleri bilmeye bağlıdır. Bundan dolayı nâzil olduğu günden bu güne Kur'ân'ın anlaşılması yolunda yoğun çaba gösterilmiştir. Garîbu'l-Kur'ân, Kur'ân-ı Kerim'in anlaşılmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı sahabe döneminden itibaren garib kelimelerin manası araştırılarak vuzuha kavuşturulmaya çalışılmıştır. Kâdî Beydâvî de yazdığı tefsirde, Kur'ân'daki garib kelimeler üzerinde durmuş ve manalarını açığa kavuşturma yolunda büyük çaba göstermiştir. Çalışmamızda Beydâvî'nin yazdığı“Envâru't-Tenzîl ve Esrâru't-Te'vîl”tefsiri temel alınarak, Garîbu'l-Kur'ân hakkında yaptığı değerlendirmeler ele alınmaktadır. Giriş kısmında, araştırma hakkında genel bilgiler verilmektedir. Birinci bölümde Beydâvî ve tefsiri üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde ise Garîbu'l-Kur'ân hakkında bilgi verilmekte ve Beydâvî'nin garib kelimeleri ele alışı tahlil edilmektedir. Üçüncü bölümde ise bu kelimelerden bazıları Râgıb'ın el-Müfredât'ı ile karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is the last prophet Hz. It was revealed to Muhammad (pbuh). To understand it and to benefit from it properly depends on understanding the verses that make it up. Understanding the verses depends on knowing the words and combinations in them. For this reason, great efforts have been made to understand the Qur'an from the day it was revealed to this day. Garîbu'l-Qur'an has a very important place in understanding the Qur'an. Therefore, since the period of the Companions, the meaning of strange words has been researched and tried to be clarified. In the tafsir he wrote in Qadi Beydavî, he focused on the strange words in the Qur'an and made great efforts to clarify their meanings. In our study, based on Beydâvî's interpretation of“Envâru't-Tenzîl ve Esrâru't-Te'vîl”, his evaluations about Garîbu'l-Qur'an are discussed. In the introduction, general information about the research is given. In the first chapter, it is focused on Beydavi and his commentary. In the second part, information about Garîbu'l-Qur'an is given and Beydâvî's handling of garib words is analyzed. In the third part, some of these words are compared with al-Mufredat of Ragib.