تحقيق حاشية محمد أمين الشرواني على تفسير البيضاوي )من اآلية السادسة من سورة البقرة إلى نهاية سورة الفتح(
Sadreddin Zade Şirvanî'nin Beydavî tefsiri haşiyesinin tahkiki (Bakara 6. ayetten Fetih Suresinin sonuna kadar) / The manuscript investigation on the footnotes of Muhammad Amin as Sharwaani on the tafsir of al Baidhaawi (From verse six of Surah al Baqrah to the end of Surah al Fath)
- Tez No: 809935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu tez, iki bölüm halinde ele alınmıştır. Birinci bölümde müfessir Muhammed Emin eş-Şirvanî'nin hayatı incelenmiştir. İkinci bölümde ise onun Beydavî tefsirine yaptığı haşiyenin Bakara altıncı ayetinden Fetih suresi sonuna kadar tahkik edilmiştir. Bu haşiye, Beydavî tefsirinin tümünü kapsamaz. Şirvanî, sadece surelerden bir kısım ayetleri seçerek tefsir eder. Kur'an-ı Kerim tefsiriyle meşgul olmak en faziletli ve en şerefli ilimlerin başında gelince Muhammed Emin eş-Şirvanî de tefsir ilmine yönelmiştir. Onun tefsir ilmine dair esereleri, diğer alanlara göre daha fazladır. Tefsir ilmindeki telifleri, onun bilgi birikimine dair bir delildir. O, Allah'ın kitabını tefsir ederken ilmî meseleleri derinlemesine inceler. Müfessir Şirvanî, haşiyede tahlili tefsir yöntemini takip ederek ayetleri geniçşe tahlil eder. Özellikle Bakara suresinin ilk ayetlerinde âlimlerin görüşlerini zikrederek onları tartışır. Daha sonra bütün ayetleri değil, surelerden seçtiği çeşitli ayetleri tefsir eden bir yöntem takip eder. Bir kısım ayetlerin müşkillerini beyan ederken, kimi ayatlerin ise irap yönleri üzerinde enişçe durur. Şirvanî, genelde dirayet tefsir yöntemi kullanır ve temel dayanağı, lügat, belagat ve kelam ilmidir. Bu nedenle Zemahşerî'nin eserlerine çokça müracaat eder. Bazen işarî tefsir yöntemini de kullanır. Özellikle kelam meselelerine dair felsefî tartışmalara ve matıksal istidlallere genişçe yer verir. Onun mantıksal felsefî isdidlade bulunmasının temel amacı, bu ilimleri müdafaa etmek değil, onların yöntemiyle onlara karşı çıkmak içindir. Anahtar Kelimeler Tefsir, Beydavî, Şirvanî Haşiyesi, Muhammed Emin eş-Şirvanî.
Özet (Çeviri)
I divided this thesis into two chapters. In the first chapter, I looked at the life of the Mufasir (interpreter), Muhammad Amin Al-Shirwani. In the second chapter, I verified his footnotes on the Tafsir of Al-Baydawi, from the sixth verse of Surat AlBaqarah to the end of Surat Al-Fath. These footnotes do not contain all of AlBaydawi's Tafsir, but selected verses thereof. Since preoccupation with the Tafsir of the Noble Qur'an is one of the best and most honorable sciences, Muhammad Amin Al-Shirwani focused his attention on the science of Tafsir. Thus, his writings in this science were more than that of the other sciences. To the extent that his writings in Tafsir became evidence of the depth to his knowledge. The author used the method of analytical interpretation. He expanded in analyzing a verse, mentioning the sayings of scholars and discussed them, especially in his interpretation of the first verses of Surat Al-Baqarah. He then took the selective approach, where he chose specific verses from separate chapters of the Noble Qur'an, explaining problematic areas and forms of I'raab. In his Tafsir the interpretation by opinion was predominate. His pillar of support for this were: Arabic grammar, Arabic rhetoric, and theology. Therefore, he frequently referred to the books of Zamakhshari. Al-Sherwani sometimes used indicative interpretation, and expanded in philosophical debate and logical reasoning, especially with regard to theological issues. However, his extensive logical and philosophical reasoning was to respond to its people in the same way