Yeni nesil medyada clickbait haber kullanımları: Mynet ve onedio örnekleri
Examination of clickbait news use in the new generation media: Mynet and onedio examples
  1. Tez No: 731632
  2. Yazar: SÜMEYYE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnternetin icadıyla beraber birçok iş sektörü internet ortamında varlığını sürdürmeye başlamıştır. Medya organları da internet ortamında varlığını sürdüren sektörlerden birisidir. Medya, geleneksel bağlamından farklı olarak ürettiği içerikleri internet ortamında okuyucularına sunmaya başlamış ve kısa süre içerisinde içeriklerinde değişiklik yapabilme olanağı elde etmiştir. Fakat internet ortamında devamlılık sağlamak ve sayfalarına kitleleri çekebilmek için medya organları, haber içeriklerini düzenlerken farklı yöntemler denemeye başlamışlardır. Bunlardan önemli bir yere sahip olanı ise clickbait yani tık tuzağı başlıklardır. Çalışma; clickbait (tık tuzağı) olarak adlandırılan, okuyucuları sayfaya çekmek adına yapılmış yanıltıcı, merak ve heyecan uyandıran başlıkların hangi yöntemler kullanılarak oluşturulduğunu konu edinmektedir. Bu doğrultuda çalışma, clickbait başlıkların okuyucular üzerindeki etkisini ve medya organlarında çalışmakta olan editör veya muhabirlerin bu yöntemi neden kullandıklarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmada, medya organlarında çalışmakta olan bireyler ile derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiş, hedef kitle ile odak grup görüşmesi yapılmıştır. Çalışma yeni medyada yer edinmiş olan Mynet ve Onedio eğlence ve sosyal içerik üreten internet siteleri ile sınırlandırılmış ve kullanılmış olan clickbait haber başlıkları ise içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Sonuç olarak, Onedio ve Mynet eğlence ve sosyal içerik üreten internet siteleri 1-5 Kasım 2021 tarihleri arasında incelenmiş ve toplamda Onedio sitesindeki 279 haberde 453 kez clickbait yöntemi uygulanmış ve Mynet sitesinde toplam 144 haberde 289 kez clickbait yöntemi uygulandığı saptanmıştır. Bununla birlikte 5 günlük süre zarfında incelenmiş olan internet sitelerinde clickbait başlık kullanım oranları, üzerinde oynama yapılmamış haberlere oranla daha fazla gözlemlenmiştir. Aynı zamanda medya çalışanları, tık sayılarını arttırmak ve ekonomik gelir sağlamak adına clickbait yöntemine başvurmaktadır. Hedef kitle ise bu yöntemden olumsuz etkilenmekte haber ve haberciye karşı olan güven sorunları yaşamakla beraber bu tür haberlere merak duygusu nedeniyle takibe devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
With the invention of the internet, many business sectors have started to exist in the internet environment. Media organs are also one of the sectors that continue to exist in the internet environment. The media has started to present the contents it produces to its readers on the internet, unlike its traditional context, and has had the opportunity to make changes in its contents in a short time. However, in order to ensure continuity in the internet environment and to attract the masses to their pages, media organs have started to try different methods while arranging their news content. One of them, which has an important place, is clickbait titles. The study is about clickbait news headlines, the methods used to create misleading, curious and exciting headlines in order to attract readers to the page. In this direction, the study aimed to reveal the effect of clickbait titles on readers and why editors or reporters working in media organs use this method. In the study, in-depth interviews were conducted with individuals working in media organs, and focus group interviews were conducted with the target audience. The study was limited to Mynet and Onedio, which have taken place in the new media, and websites that produce entertainment and social content, and the clickbait news headlines that were used were analyzed by content analysis method. As a result, websites that produce entertainment and social content on Onedio and Mynet were examined between 1-5 November 2021, and it was determined that the clickbait method was applied 453 times in 279 news on the Onedio site and 289 times in 144 news on the Mynet site. However, clickbait headline usage rates were observed to be higher in the websites that were examined over a 5-day period compared to the unedited news. At the same time, media workers resort to the clickbait method in order to increase the number of clicks and provide economic income. The target audience, on the other hand, is negatively affected by this method, and has problems of trust in the news and the reporter, but continues to follow this type of news due to a sense of curiosity.