7. sınıf öğrenci velilerinin matematik eğitiminden beklentilerinin kaygı, tutum ve akademik yılmazlıkları açısından incelenmesi
Examining the expectations of 7th grade students' parents from mathematics education in terms of anxiety, attitude and academic resilience
- Tez No: 731631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Öğrencilerin özelliklerini açıklayan birçok kuram bulunmasına rağmen, onların eğitiminde büyük rol sahibi olan velilerine yönelik araştırmalara da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden öğrenci velilerinin matematik eğitimine ilişkin beklentilerin ortaya çıkarılmasının önemli olduğu söylenebilir. Bu beklentilerin ortaya çıkmasıyla birlikte belki de öğrencilerin düşünme süreçleri, hazırbulunuşluluk, öğrenme yaklaşımları, üst bilişsel farkındalıkları, matematik kaygı ve tutumları, akademik yılmazlıkları gibi çeşitli faktörler hakkında daha geniş bilgiler edinilebilir. Yapılan bu çalışmada ortaokul öğrenci velilerinin matematik eğitiminden beklentileri ile öğrencilerin matematiğe karşı kaygı ve tutumları arasındaki ilişki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. İlişkisel tarama yönteminin kullanıldığı bu araştırmada toplam 917 tane 7. sınıf öğrencilerinden oluşan 391 erkek ve 526 kız öğrenci ve bu öğrencilerin velileri olan 721 tanesi anne, 184 tanesi baba ve 12 tanesinin diğer veli türü ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplamı aracı olarak Aytekin, Baltacı, Altunkaya, Kıymaz ve Yıldız (2016) tarafından geliştirilen“Matematik Eğitimi Veli Beklenti Ölçeği”, Bindak (2005) tarafından geliştirilen“Matematiksel Kaygı Ölçeği”, Önal (2013) tarafından geliştirilen“Matematiksel Tutum Ölçeği”, Ricketts, Engelhard ve Chang (2015) tarafından geliştirilen ve bu ölçeği Türk kültürüne Pekdemir, Yazıcı, Altun, Tosun (2019) tarafından uyarlanan“Matematiksel Yılmazlık Ölçeği”olmak üzere 4 ölçek kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin matematik kaygıları ile velilerin kavramsal anlama ve aktif katılım beklentisi arasında pozitif anlamlı ilişki olduğu tespit edilirken, velilerin öğretmen merkezli ve kural odaklı eğitim beklentileri arasında negatif yönlü istatistiki olarak önemli olmayan bir ilişki tespit edilmiştir. Yine matematiksel tutum alt boyutlarından olan ilgi ve kaygı alt boyutları ile velilerin kavramsal anlama ve aktif katılım beklentisi arasındaki ilişkinin pozitif yönlü ve istatistiki olarak önemli olduğu belirlenmiştir. Velilerinin olumlu tutum ve davranış kazandırma beklentileri ile matematiğe yönelik tutumun alt boyutlarından matematik dersine olan ilgileri arasında pozitif anlamlı ilişki tespit edilirken, matematik dersine olan kaygı, çalışma tutumu ve gereklilik tutumları arasındaki ilişkinin istatistiki olarak önemli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bir diğer faktör olan akademik yılmazlık ile velilerin kavramsal anlama ve aktif katılım beklentisi ile olumlu tutum ve davranış kazandırma beklentisi arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Velilerin öğretmen merkezli ve kural odaklı eğitim beklentisi ile akademik yılmazlık arasındaki ilişkinin istatistiki olarak önemli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although there are many theories explaining the characteristics of students, there is also a need for research on parents who have a great role in their education. Therefore, it can be said that it is important to reveal the expectations of student's parents about mathematics education. With the emergence of these expectations, perhaps more extensive information can be abtained about various factors such as students thinking processes, readiness, learning approaches, metacognitive awareness, mathematics anxiety and attitudes, academic resilience. In this study, it was tried to reveal the relationship between the expectations of the parents of secondary school students from mathematics education and the student's anxiety and attitudes towards mathematics. In this study, it was tried to reveal the relationship between the expectations of the parents of secondary school students from mathematics education and the student's anxiety and attitudes towards mathematics. The research, which the relational screening method was used, was conducted with a total of 917 students and their parents, 721 of them were mothers, 187 of them were fathers and 12 of them were other types of parents. There were 4 scales used which are Mathematics Education Data Expectation Scale, developed by Aytekin, Baltaci, Altunkaya and Kiymaz (2016) as data collection means in the research,“Mathematical Anxiety Scale”developed by Bindak (2005),“Mathematical Attitude Scale developed by Onal (2013), developed by Ricketts, Engelhard and Chang (2015) and this scale was adapted to Turkish culture by Pekdemir, Yazici, Altun and Tosun (2019) ”Mathematical Resilience Scale". Collected data were analyzed with SPSS. At the end of the study, it was determined that there was a positive significant relationship between students math anxiety and the conceptual understanding of data and the expectation of active participation, while as a negative statistically insignificant relationship was found between the parents teacher centered and rule oriented education expectations. The relationship between interest and anxiety sub-dimensions, which are sub-dimensions of mathematical attitude and parent's conceptual understanding and active participation expectation is positive and statistically significant. While a positive significant relationship was detected between parent's expectations of gaining positive attitudes and behaviours and their interest in mathematics lesson that is one of the sub-dimensions of attitude towars mathematics, it was concluded that the relationship between anxiety, study attitude and necessity attitudes towards the mathematic lesson was not statistically significant. A positive and significant relationship was found between academic resilience, another factor and parent's conceptual understanding and active participation expectation. It was concluded that the relationship between parents expectation of teacher centered and rule based education and academic resilience was not statistically significant.