Investigation of glutathione S-transferase (GST) expression and activity in mouse with multiple sclerosis (MS)
Glutatyon S-transferaz'ın (GST) ekspresyonu ve aktivitesinin multipl sklerozlu (MS) farede incelenmesi
- Tez No: 731641
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ADALI, DR. EMRE EVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Etiyopatogenezi bilinmeyen Multipl Skleroz (MS), merkezi sinir sisteminin kronik demiyelinizan bir hastalığıdır. Esas olarak beyin ve omurilikteki miyelini yok eder. Bu hastalıkta travmatik olmayan sakatlıklar genç yetişkinler için gözlenlenmiştir. MS'i çeşitli faktörler etkiler, ancak oksidatif stres demiyelinizasyon oluşumunun en önemli nedenlerinden biridir. Glutatyon S-Transferazlar (GST'ler), ökaryotik ve prokaryotik faz II metabolik izoenzimlerin çok yönlü bir enzim ailesi olarak tanımlanabilir. Vücutta enzimatik veya enzimatik olmayan fonksiyonlara sahiptirler. Ana görevleri, detoksifikasyon işlemi için GSH'nin endojen ve eksojen elektrofilik bileşiklere konjugasyonunu sağlamaktır. Bu çalışmada, dişi C57BL/6 fare otoimmün ensefalomiyelit (EAE) modelinde, Glutatyon S-Transferaz (GST) enzim ailesinin aktivitesi ve protein ekspresyonu ile MS hastalığının ilişkisi ortaya konmak istenmiştir. MS hasta modeli ve kontrol grubu olmak üzere iki grup hayvan arasında fare karaciğer GST protein ekspresyonunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark (p ≤ 0.05) bulunmamıştır. Ancak MS grubunda, kontrol grubuna göre daha yüksek protein aktivitesi tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bazı yolaklarda yer alan GST üyelerini etkileyen translasyon sonrası modifikasyonlar göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışma GST tarafından metabolize edilen yeni bir ilacın geliştirilmesine öncülük edebilir ve MS tedavisinde kullanılabilir ve gelecekte ayrıntılı olarak çalışılabilir.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) of unknown etiopathogenesis is a chronic demyelinating disease of the central nervous system. It mainly destroys myelin in the brain and spinal cord. Non-traumatic injuries have been observed in this disease for young adults. Various factors affect MS, but oxidative stress is one of the most important causes of demyelination. Glutathione S- Transferases (GSTs) can be described as a versatile enzyme family of eukaryotic and prokaryotic phase II metabolic isoenzymes. They have enzymatic or non-enzymatic functions in the body. Their main task is to conjugate GSH to endogenous and exogenous electrophilic compounds for the detoxification process. In this study, it was aimed to reveal the relationship between the activity and protein expression of the Glutathione S-Transferase (GST) enzyme family and MS disease in a female C57BL/6 mouse autoimmune encephalomyelitis (EAE) model. There was no statistically significant difference (p ≤ 0.05) in mouse liver GST protein expression between the two groups of animals, the MS patient model and the control group. However, higher GST enzyme activity was detected in the MS group compared to the control group. In conclusion, considering the post-translational modifications affecting GST members in some pathways, this study could lead to the development of a new drug metabolized by GST that can be used in the treatment of MS and studied in detail in the future.